Pytania ogrodnicze i odpowiedzi na pytania.Poszukaj odpowiedzi na swoje pytanie

 

Jak uprawiać melony? Melony uprawiamy z rozsady. Do prawidłowego wzrostu i zawiązania owoców potrzebują temperaturę powyżej 22 st. C. Tak wysoką temperaturę także w nocy najłatwiej uzyskać w uprawie pod osłonami. Nasiona wysiewamy do doniczek na początku maja. Gdy siewki mają wykształcone 3 listki, mogą zostać przesadzone pod osłonę. Sadzimy w rozstawie 70-90 cm. Melony wymagają regularnego podlewania.

Dlaczego cytryna gubi liście? Cytrusy mają duże wymagania klimatyczne. Gubią liście z kilku przyczyn np. gdy mają zbyt mało słońca, gdy znajdują się w pomieszczeniu z gorącym i suchym powietrzem, gdy mają zbyt mokre podłoże a także gdy temperatura spada poniżej 5 st. C.

Jak rozmnożyć maliny? Wykop młody i zdrowy pęd malin i zasadź go. Rozmnażania malin można dokonać jesienią w październiku lub wiosną do końca marca o ile ziemia nie jest zamarznięta. Nowo posadzony pęd przytnij na ok 30 cm nad ziemią.

Dlaczego borówka nie owocuje? Jeśli roślina nie ma objawów choroby a w poprzednim roku ładnie owocowała to nie ma powodów do niepokoju. Na słabe owocowanie borówki wpływ mają: zbyt suche podłoże, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, nieodpowiednie podłoże – powinno być kwaśne i przepuszczalne oraz mała ilość owadów zapylających.

Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania? Długo przechowywane nasiona stopniowo tracą wilgotność i składniki odżywcze a tym samym maleje ich zdolność kiełkowania. Większość nasion utrzymuje zdolność kiełkowania przez kilka lat o ile nasiona przechowywane są w odpowiedni sposób. Trzymaj je w ciepłym i suchym miejscu bez dostępu szkodników.

Dlaczego w nasionach fasoli są dziurki, czy fasola jest robaczywa? Zauważone ślady to efekt występowania szkodnika strąkowca fasolowego. Ten niewielki chrząszcz składa jaja do zamkniętych jeszcze strąków fasoli (w ogrodzie) lub bezpośrednio na ziarna fasoli (podczas przechowywania). Wylęgające się larwy wgryzają się w nasiona wyjadając miąższ a w fazie dorosłości wychodzą z nasion. Nasion fasoli nie trzymamy w papierowych torebkach, gdyż owady łatwo je przegryzą. Nasiona trzymamy w płóciennych woreczkach o gęstym splocie w miejscu przewiewnym i chłodnym. W temperaturze poniżej 10 st. C i powyżej 60 st.C owady giną.

Jak owocuje jabłoń? Jabłonie zawiązują kwiaty i owocują na krótkopędach. Krótkopędy to kilkucentymetrowe pokarbowane gałązki, pędy boczne, które wyrastają na większych gałęziach. Warto zapamiętać jak wyglądają cenne krótkopędy by nie ściąć ich podczas zimowego cięcia jabłoni.

Co zrobić z liśćmi drzew owocowych? Liście drzew owocowych nadają się do kompostowania. Szybko się rozkładają i nie zawierają garbników, które źle wpływają na wzrost roślin. Liśćmi można także okryć na czas zimy delikatniejsze rośliny rosnące w naszym ogrodzie. Liście dodatkowo przykrywamy gałązkami, by nie zwiał ich wiatr.

Jak odmłodzić jabłoń? Cięcie odmładzające jabłoni polega na wycięciu w koronie 2-3 grubszych gałęzi ale z pozostawieniem długiego czopa. Gdy z uśpionych pąków zaczną wyrastać nowe pędy, drzewo ulegnie odmłodzeniu.

Dlaczego liście brzoskwini zwijają się? Brzoskwinię najprawdopodobniej dopadła choroba zwana kędzierzawością liści. Choroba najczęściej pojawia się podczas deszczowej wiosny. Najskuteczniejszym sposobem na kędzierzawość są opryski wykonywane odpowiednim preparatem podczas nabrzmiewania pąków liściowych.


Czym są pomarańczowe kropki na gałęzi drzewa? Pomarańczowe  lub czerwone kropki to prawdopodobnie grzyb gruzełek cynobrowy, pasożyt drzew. Zarodniki grzyba rozsiewają się wraz z deszczem i wnikają w niezabezpieczone rany po cięciu lub inne uszkodzenia kory drzewa powodując obumarcie pędów. By zwalczyć grzyba należy wyciąć zainfekowane części rośliny pozostawiając tylko zdrowe gałęzie i pędy.

Dlaczego siewki gniją i obumierają? Prawdopodobnie dopadł je zgorzel siewek. To choroba grzybowa przenoszona przez glebę. Zarażone rośliny są nie do odratowania, nawet jeśli przetrwają będą słabe i bardziej podatne na inne patogeny. Należy wyrzucić zainfekowane rośliny wraz z ziemią a pojemniki, które będą później wykorzystane dokładnie umyć i wysuszyć.

Kiedy i jak przycinać leszczynę (orzecha laskowego)? Leszczynę przycinamy na początku wiosny, zanim pojawią się pąki w ciepły i słoneczny dzień. W pierwszym roku po posadzeniu sadzonki skracamy do 1 m nad ziemią. W kolejnych 4 latach cięcie ograniczamy do usuwania chorych, uszkodzonych, słabych i krzyżujących się pędów. W kolejnych latach dokonujemy cięcia prześwietlającego i odmładzającego wycinając stare pędy leszczyny tuż przy ich podstawie.

Plamy na orzechach włoskich – co to za choroba i jak ją zwalczyć? Jest to bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego (nazywana także bakteryjną plamistością orzecha włoskiego). Choroba objawia się brunatnymi i czarnymi, nieco wklęsłymi plamami na liściach i owocach. Silnie porażone pędy zamierają. Objawy są podobne jak w antraknozie orzecha włoskiego lecz przy zgorzeli plamy są mniejsze. Drzewo należy opryskać wiosną miedzianem 50WP.

Dlaczego jabłka są robaczywe? Do robaczywienia jabłek przyczynia się szkodnik owocówka jabłkóweczka. Wiosną motyl tego gatunku składa jaja na tworzących się owocach a z jaj wylęga się gąsienica, która wygryza korytarz do komory nasiennej. Robaczywe owoce przedwcześnie opadają z drzew. Zwalczanie owocówki polega na usuwaniu robaczywych owoców oraz dokonywaniu oprysków preparatami chemicznymi.

Dlaczego dereń słabo owocuje? By dereń obficie owocował potrzebuje kwaśnej gleby i słonecznego stanowiska. Krzew mimo zdolności samozapylenia owocuje najobficiej, jeśli zostanie zapylony pyłkiem innego derenia. Korzystnie jest więc posadzić obok siebie przynajmniej dwa egzemplarze.

Jak hodować kuflik cytrynowy? Kuflik cytrynowy to piękna i ciekawa roślina balkonowa. Jest odporny na wysokie temperatury i suszę. Zimą wymaga temperatury ok 7-10 st C. Musi być uprawiany w dużych donicach z kwaśnym podłożem (np. mieszanka torfu i ziemi).

Co to jest soliter? Soliter to wyeksponowana roślina (np. drzewo, krzew) lub kępa roślin (np. wysoka trawa ozdobna) rosnąca na otwartej przestrzeni w odosobnieniu od innych roślin. Najprostszym przykładem jest drzewko iglaste samotnie rosnące na trawniku.

Kiedy i jak sadzić cebule szachownicy cesarskiej i szachownicy perskiej? Cebule sadzimy we wrześniu lub na początku października na głębokość 20-25 cm. Szachownica wymaga żyznej gleby i słonecznego stanowiska.

Dlaczego iglak brązowieje? Przyczyną może być uszkodzenie rośliny przez mróz lub nieprawidłowe posadzenie iglaka. Przed posadzeniem bryła korzeniowa powinna zostać rozluźniona, iglaka posadź na takiej głębokości, na jakiej rósł poprzednio

Jak rozmnożyć jukę lub dracenę? Pień juki lub draceny tnie się na kawałki, pozostawia na kilka dni, żeby przeschły. Następnie namacza w ukorzeniaczu i umieszcza w ziemi. Rośliny szybko się ukorzenią i wypuszczą nowe pędy.

Zielony nalot w doniczce storczyka – co to jest i jak się go pozbyć? Czasami na korze i korzeniach storczyka pojawiają się glony lub mech. Sprzyja temu duża ilość światła, wysoka temperatura i duża wilgotność podłoża. Pojawienie się glonów lub mchu nie jest powodem do paniki. Jeśli jednak zielony nalot przeszkadza możemy przesadzić storczyka do świeżego podłoża lub umieścić doniczkę w osłonce, która ograniczy dostęp światła. Należy przede wszystkim ograniczyć podlewanie.

Komentowanie jest wyłączone.