Choroby ogórka i ich zwalczanie. Opryski ogórka.Ogórek jest wymagający co do stanowiska i nawożenia. Wymaga stanowiska słonecznego, zacisznego, dużej wilgotności podłoża i nawożenia nawozem organicznym. Największym problemem w uprawie ogórka są jednak choroby, które w porę nie zauważone mogą zniszczyć plony. Warto więc poznać objawy chorób.

Najczęściej występujące choroby krzaków ogórka to:

  • mączniak rzekomy
  • mączniak prawdziwy
  • kanciasta plamistość liści dyniowatych
  • zgnilizna twardzikowa
  • szara pleśń
  • zgorzel siewek

 

Mączniak rzekomy

Objawy– na górnej powierzchni liści pojawiają się nieregularne, jasnozielone plamy. Z czasem plamy żółcieją a następnie brązowieją. Porażone liście zamierają. Gdy jest duża wilgotność, na dolnej stronie liści pojawia się białawy nalot.

Zapobieganie i zwalczanie – zapobieganie polegana usuwaniu opadłych liści i wykonywaniu chemicznych oprysków. Zalecane środki ochrony roślin to Miedzian 50 WP, Indofil 80 WP, Aerobat MZ 69 WG.

 

Mączniak prawdziwy

Objawy – na górnej powierzchni liści widoczny jest biały nalot (grzybnia). Z czasem grzybnia pokrywa całą powierzchnię liścia zaburzając procesy związane z fotosyntezą i transpiracją, Porażone rośliny wydają bardzo małe plony.

Zwalczanie – opryski preparatem Domark 100 EC.


 

Kanciasta plamistość liści dyniowatych

Objawy – pierwsze objawy to małe, jasne plamki, które z czasem ciemnieją i wykruszają się tworząc kanciaste dziurki. Porażone liście opadają. Na owocach ogórka choroba objawia się okrągłymi, wgłębionymi plamami. We wgłębieniach tworzą się pęknięcia przez które dostają się bakterie i powodują gnicie owoców.

Zapobieganie, zwalczanie – opryski preparatami: Miedzian 50 WP, Cuezate Cu 49,5 WP (opryski od czerwca do połowy lipca). W miejscu, gdzie wystąpiła choroba należy przerwać uprawę na okres 3 lat.

 

Zgnilizna twardzikowa

Objawy – na powierzchni warzyw pojawia się biały, miękki nalot grzybni. Z czasem na powierzchni grzyba widoczne są czarne grudki (przetrwalniki grzyba). Zainfekowane warzywa gniją.

Zapobieganie i zwalczanie – należy przerwać uprawę warzyw na zainfekowanym miejscu na okres 3-4 lat. Zainfekowane rośliny spalić (nie kompostować!).

 

Szara pleśń

Objawy – pierwszym objawem są ciemne plamy, które szybko się powiększają. W miarę rozwoju choroby, w warunkach dużej wilgotności pojawia się szary nalot grzyba. Zarodniki grzyba przenoszą się wraz z wiatrem na inne, zdrowe rośliny.

Zapobieganie to unikanie zbytniego zawilgocenia roślin, gęstego obsadzania i zachwaszczenia.

 

Zgorzel siewek

Objawy – rośliny po posianiu nie wschodzą (zgorzel przedwschodowa) lub zamierają po wzejściu siewki (zgorzel powschodowa).

Zapobieganie – zaprawianie nasion, odkażanie inspektów preparatem miedzian 50 WP.

 

Komentowanie jest wyłączone.