Nawożenie pomidorów – czym nawozić pomidory?Pomidor nie ma dużych wymagań pokarmowych. Przede wszystkim potrzebuje dużą ilość wody, szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Najbardziej optymalne pH gleby to od 5,5 wzwyż. By utrzymać odpowiednie pH czasami konieczne jest wapnowanie. Glebę wapnujemy jesienią w roku poprzedzającym uprawę pomidora. Pomidor nie „lubi” gleby świeżo wapnowanej.

Nawożenie naturalne – obornik, gnojówka

Z ekologicznych metod nawożenia wymienić należy nawożenie obornikiem i gnojówką z pokrzyw.


Nawożenie obornikiem przeprowadzamy jesienią w roku poprzedzającym lub wczesną wiosną (przynajmniej 2 miesiące przed sadzeniem pomidorów). Nawożenie gnojówką rozpoczynamy kilka dni po posadzeniu pomidorów i systematycznie powtarzamy  co 2 tygodnie (przepis na gnojówkę). Pamiętać należy by gnojówkę z pokrzyw odpowiednio rozcieńczyć by nie spalić roślin. Gnojówka sprawdza się także w walce z chorobami i szkodnikami.

Nawożenie sztuczne – jaki nawóz?

Sięgając po  „nawożenie sztuczne” należy pamiętać, że z takim nawozem można przedobrzyć. Także nie każdy „uniwersalny nawóz” jest odpowiedni do nawożenia pomidorów. Polecam nawozy przeznaczone konkretnie pod potrzeby pomidorów. W takim nawozie zawarta jest odpowiednia dawka każdego ze składników. Zbyt duża dawka np. azotu (główny składnik nawozu uniwersalnego) może sprawić, że zaburzone zostanie wchłanianie innych potrzebnych składników pokarmowych i nasze pomidory zaczną chorować.

Komentowanie jest wyłączone.