Cytrusy – uprawa, wymagania, jak sadzić?Uprawa cytrusów w domu w doniczce nie jest trudna. Wystarczy znać ich potrzeby i systematycznie je zapewniać by doczekać cię pięknego, pachnącego drzewka z pysznymi owocami.

Cytrusy należą do rodziny rutowatych, to drzewa i krzewy wydające owoce cytrusowe takie jak: pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty. Cytrusy są bardzo wrażliwe na mrozy dlatego też uprawiamy je w warunkach domowych z możliwością uprawy w ogrodzie w okresach letnich.

 

Pozyskiwanie sadzonki – sianie z pestki.

Cytrusy można wyhodować z pestki. Wystarczy ją ponacinać ostrym nożem lub żyletką i umieścić w ziemi (mieszanka torfu i piasku). Przy zapewnieniu temperatury ok. 25 st C i wilgotnego podłoża, nasionko powinno wykiełkować po ok. miesiącu. Roślina wyhodowana z pestki może zaowocować w naszych warunkach klimatycznych nawet po kilkunastu latach. Problemem może być także rozmiar dorosłego egzemplarza. Lepiej więc, zamiast hodować z pestki – kupić gotową roślinkę. Polecam drzewka cytrusowe o małych rozmiarach np. karłowe drzewko pomarańczowe C. aurantium myrtiofolia lub choćby cytrynę skierniewicką o dużych owocach.

 


Cytrusy – wymagania:

  • ziemia próchnicza, przepuszczalna, lekko kwaśna (pH 5 – 6,5)
  • stanowisko słoneczne (parapet południowy lub zachodni), jeśli masz kuchenkę gazową to nie trzymaj roślin w kuchni – opary gazu są dla nich toksyczne
  • temperatura: od maja do września powyżej 25 st C., od października do kwietnia (stan spoczynku) ok. 10 st C.
  • podłoże musi być stale wilgotne ale nie mokre
  • w okresie wegetacji (wiosna, lato) warto zraszać całe rośliny gdyż sprzyja to ich wzrostowi
  • w pierwszym roku po posadzeniu nawożenie nie jest konieczne, później nawozimy w okresie wegetacji, co 3 tygodnie nawozem płynnym do roślin doniczkowych
  • wskazane cięcie roślin, dzięki czemu ładnie się krzewią i szybciej rosną

 

Najczęstsze problemy podczas hodowli i ich przyczyny:

  • opadanie liści – zbyt duża wilgotność podłoża (przelanie) lub zbyt wysoka temperatura, brak zraszania liści
  • żółknięcie i wiotczenie liści – niedobór cynku
  • żółknięcie końcówek liści – niedobór magnezu

Cytrusom szkodzą: przeciągi, obracanie rośliny w czasie jej wzrostu, nagła zmiana miejsca, szkodniki (przędziorki, mszyce, tarczniki, miseczniki).

Co ciekawe – cytrusy nie mają wyraźnych okresów kwitnienia i owocowania. Na drzewku znajdują się zarówno kwiaty, jak i owoce. Wiąże się to z tym, że w warunkach naturalnych owoce mogą pozostać na drzewku nawet cały rok.

Komentowanie jest wyłączone.