Mikoryza – stosowanie, korzyści szczepionki.Mikoryza to symbioza czyli wzajemne, korzystne oddziaływanie na siebie grzybów i korzeni innych roślin. Symbioza zapewnia poprawę warunków do rozwoju zarówno roślinom jak i grzybom żyjącym w mikoryzie. Przykładem takiej symbiozy w naturze są np.: borowik z dębem, koźlarz z brzozą.

 

Korzyści z mikoryzy:

  • lepsze zaopatrzenie w wodę (kilkaset razy większe niż u roślin bez mikoryzy)
  • lepsze pobieranie składników odżywczych z gleby
  • zwiększona odporność roślin
  • większe kwitnienie i owocowanie
  • ograniczenie nawożenia
  • poprawa struktury gleby i jej większa wilgotność
  • naturalna ochrona przed chorobami i szkodnikami

 

Szczepionki mikoryzowe – stosowanie.

Szczepionki mikoryzowe produkowane są w formie suchej lub mokrej (w formie żelu). Mikoryzację wykonuje się jednorazowo. Przed posadzeniem lub przesadzeniem rośliny mikoryzę podaje się na bryłę korzeniową w jednym (przy małej bryle korzeniowej) lub w dwóch miejscach (w przypadku dużej bryły) a następnie roślinę wsadzamy do gruntu. W przypadku roślin już rosnących musimy je trochę podkopać by dostać się do korzeni. Po pewnym czasie od podania szczepionki grzybnia zaczyna się rozwijać i  żyje w symbiozie z rośliną przez cały okres jej wegetacji.

Szczepionki mikoryzowe nie są uniwersalne, przeznaczone są do konkretnych roślin np. dla storczyków lub grup roślin np. dla roślin wrzosowatych.

 

Kiedy widoczne są efekty mikoryzacji?

Szczepionki mogą być oparte na zarodnikach lub żywych strzępkach. Zarodniki zasiedlają roślinę dopiero po 3-4 tygodniach. Efekty widoczne są zazwyczaj po kilku miesiącach od podania szczepionki, gdy między rośliną a grzybem nastąpi równowaga.


 

Kiedy robi się mikoryzację – właściwy termin.

Mikoryzację wykonuje się najczęściej w czasie sadzenia lub przesadzania roślin czyli wiosną lub jesienią. Rośliny już rosnące  np. kilkuletnie drzewa można mikoryzować podając szczepionkę doglebowo od wiosny do jesieni. Mikoryzacji nie wykonuje się w czasie mrozów.

 

Nawożenie po mikoryzacji – czy nawozić nawozem mineralnym?

Dzięki mikoryzie, możemy zrezygnować z nawożenia. Nawozić, ale w mniejszych dawkach można rośliny bardzo wymagające w stosunku do wartości pokarmowych w glebie. Nadmiar nawozu mineralnego może zaszkodzić zarówno mikoryzie jak i samej roślinie więc jeśli już to lepiej stosować nawozy naturalne np. kompost, obornik.

 

Mikoryza do trawnika – jak stosować mikoryzę do trawników?

Mikoryza do trawników pozwala uzyskać gęsty, zdrowy i odporny na suszę trawnik. Mikoryzę miesza się z piaskiem, rozsiewa po trawniku i obficie podlewa (bardzo ważne). Dla lepszego efektu i szybszego zadziałania mikoryzy, można przed zabiegiem potraktować trawnik areatorem by odsłonić trochę korzenie.

 

Mikoryza dla storczyków.

Storczyki są myko-heterotroficzne, rosnąc w naturze wymagają obecności grzybów. Grzyby pobierają związki organiczne od innych roślin znajdujących się w ekosystemie i przekazują je storczykowi.  Bez grzybów wzrost i kwitnienie storczyków są niemożliwe.

W związku z problemem rozmnażania storczyków z nasion, zaczęto w warunkach laboratoryjnych rozmnażać storczyki metodą in vitro. W sztucznych warunkach mikoryza nie jest już potrzebna bo nie ma roślin, z których grzyb mógłby czerpać składniki odżywcze. Po co więc sprzedają mikoryzę dla storczyków? Mikoryza wspomaga pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby. Symbioza nie działa już tak dobrze jak w naturze ale efekty po zastosowaniu mikoryzy są pozytywne a na pewno zastosowanie mikoryzy w domu roślinie nie zaszkodzi.

Komentowanie jest wyłączone.