Jaki nawóz mineralny jest najlepszy? Czym nawozić?Spośród wielu nawozów mineralnych ciężko zdecydować, który z nich będzie najlepszy. Jak wybrać ten najlepszy ale w rozsądnej cenie?

 

Producenci nawozów prześcigają się w wymyślaniu, jak skusić klienta by kupił ich produkt. Najczęściej stosowanym chwytem marketingowym jest barwne opakowanie ze zdjęciami dorodnych roślin. Czasami zachętą do kupna jest wymyślne opakowanie lub gratis w postaci np. rękawic. Niestety nawozy reklamowane, pięknie opakowane lub z gratisem kosztują czasem kilkakrotnie więcej niż pozostałe. Czym się kierować podczas wyboru nawozu?

Pierwszą najważniejszą decyzją jest wybór nawozu przydatnego w interesującej nas uprawie (wymagań pokarmowych roślin, zasobności gleby). Do wyboru mamy nawozy jednoskładnikowe, wieloskładnikowe lub uniwersalne.

Kupując nawóz nie kierujmy się tylko ceną i pojemnością opakowania. Czasami niższa cena oznacza mniejszą dawkę interesującego nas składnika. Najłatwiej jest wybrać spośród nawozów jednoskładnikowych. Oto przykład dla nawozów azotowych (ceny orientacyjne):


  • 100 kg mocznika kosztuje np. 140 zł. Jest w nim 46 kg czystego azotu. Cena 1 kg azotu kosztuje więc 3,04 zł
  • 100 kg saletry amonowej kosztuje np. 120 zł. Jest w nim 32 kg czystego azotu. Cena 1 kg azotu kosztuje więc 3,75 zł
  • 100 kg saletrzaka kosztuje np. 105 zł. Jest w nim 27 kg czystego azotu. Cena 1 kg azotu kosztuje więc 3,89 zł.

Tak więc, jak widać na przykładzie, to co tańsze wcale taniej nie wychodzi. Tak proste wyliczenia sprawdzają się w przypadku nawozów jednoskładnikowych. Jeśli chodzi o nawozy wieloskładnikowe, można zsumować poszczególne komponenty.

Na opakowaniach nawozów producenci podają zawartość składnika w  postaci tlenkowej. Wartość czystego składnika należy więc przeliczyć wg odpowiedniego współczynnika.

składnik forma tlenkowa współczynnik
fosfor (P) P2O5 0,44
potas (K) K2O 0,83
magnez (Mg) MgO 0,6
wapń (Ca) CaO 0,71

Przykładowo: jeśli nawóz posiada 30% K2O to mnożąc tą liczbę przez współczynnik 0,83 okazuje się, że w nawozie jest tylko 25 % czystego potasu.

Komentowanie jest wyłączone.