Jak zbierać nasiona? Kiedy zbierać nasiona?Przedstawiam kilka ważnych zasad jak zbierać nasiona i kiedy należy je zbierać.

Najczęściej w uprawie amatorskiej zbieramy nasiona kopru, pomidorów, dyni, fasoli, grochu. Nasion ogórka od wielu lat już się nie zbiera, gdyż najczęściej są to odmiany mieszańcowe.

Nie zbiera się nasion warzyw z odmian mieszańcowych (heterozyjnych – oznaczane na opakowaniach symbolem F1). Nasiona takie zapewniają większą plenność i większą odporność na choroby i szkodniki. Jednak przy kolejnym wysiewaniu nasion z tych odmian możemy uzyskać niskie plony i owoce gorszej jakości.


Jak zbierać nasiona fasoli i grochu? Nasiona zbieramy, gdy strąki są brązowe a nasiona twarde. Czasem gdy strąki mocno dojrzeją to nasiona spadają na ziemię, nie zbiera się nasion z ziemi. Nasiona po zebraniu położyć w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu, w temperaturze poniżej 10 st C.

Jak zbierać nasiona z pomidorów, papryki czy dyni? Nasiona zbieramy z owoców mocno dojrzałych ale zdrowych. Owoce nie mogą być zepsute, nadgnite. Owoce przekroić na pół i wyciągnąć nasiona. Nasiona płuczemy pod bieżącą wodą by zmyć resztki miąższu. Nasiona suszymy w ciepłym, suchym miejscu ale nie na słońcu, wkładamy do papierowych woreczków lub do słoiczków. Nasiona przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu (1 – 10 st C).

Kiedy zbierać nasiona? Nasiona zbiera się z dojrzałych owoców w suchy dzień (bez deszczu).

Komentowanie jest wyłączone.