Truskawki pnące (zwisające) na balkon – uprawa, sadzenie.Truskawki zwisające potocznie nazywane pnącymi to dobra alternatywa dla kwiatów – są bardzo dekoracyjne a ponadto wydają smaczne i aromatyczne owoce. Do uprawy truskawek pnących nie musisz mieć ogrodu, wystarczy taras lub niewielki balkon.


Truskawki pnące (zwisające) to odmiany truskawek powtarzających kwitnienie mające zdolność obfitego wytwarzania rozłogów, kwiatów i owoców na roślinie głównej a także na młodych roślinach wyrastających na rozłogach.

Truskawka pnąca – zalety, zastosowanie

Truskawki mają mnóstwo witamin i mikroelementów (wit. C, fosfor, wapń, magnez). Są cenione za ich walory smakowe i dekoracyjne. Z owoców robi się dżemy, sorbety, lody, kompoty. Są idealne do ciast, sałatek owocowych, pierogów. Świetnie smakują ze śmietaną i cukrem. Owoce truskawek są delikatne i nie nadają się do długiego przechowywania ale z powodzeniem można je mrozić.

 Truskawka pnąca – wymagania:

Jakie stanowisko? – słoneczne i zaciszne

Jaka ziemia? – podłoże musi być próchnicze i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 – 6,5).

Jak podlewać? – truskawki pnące podlewamy umiarkowanie, jak ziemia zdąży przeschnąć. Truskawki słabo owocują w zbyt suchej ziemi ale nadmiar wody spowoduje ich gnicie. Na szczególną uwagę zasługują truskawki uprawiane w pojemnikach i doniczkach gdyż ziemia w nich bardzo szybko latem wysycha, z drugiej strony bardzo łatwo je przelać.

Jak nawozić? nawożenie truskawek pnących rosnących w doniczkach jest konieczne. Najlepszy do nawożenia jest nawóz organiczny, kompost lub obornik. Pierwszą dawkę nawozu dajemy w miesiąc po posadzeniu roślin.

 

Truskawki pnące – sadzenie. Kiedy sadzić? Jak sadzić?

Truskawki pnące można posadzić już w marcu ale musimy je wówczas trzymać pod osłonami (np. w szklarni). Dzięki temu owocami możemy się cieszyć nawet 3 tygodnie wcześniej niż gdybyśmy uprawiali je na zewnątrz. Na balkonie, bez osłon truskawki sadzimy, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków. Ewentualnie na noc możemy krzaki okrywać agrowłókniną. Dobrym terminem sadzenia truskawek na zewnątrz jest także jesień (wrzesień, październik).

Sadząc truskawki pnące musimy uważać by ich środków nie przysypać ziemią gdyż rośliny mogą zacząć chorować. Posadzone zbyt głęboko będą gnić, zbyt płytko – szybko uschną.

Sadząc truskawki pnące w doniczkach musimy pamiętać by pojemnik miał przynajmniej 30 cm średnicy. Im mniejsza doniczka tym częstsze musi być podlewanie i nawożenie.

 

Truskawki pnące – najlepsze odmiany. Jakie odmiany truskawki pnącej posadzić na balkonie?

Kupując truskawki, wybierajmy odmiany odporne na choroby. Truskawki powtarzające owocowanie to np. Diamante, Ostara, Selva. Ciekawe jest to, iż dostępne są także odmiany dekoracyjne, które obficie kwitną ale słabo owocują (Pink Panda).

 

Truskawki pnące – przycinanie

Pędy, na których truskawka owocowała wycinamy gdyż w przyszłym roku owocować będzie tylko na nowych pędach. Truskawki przycinamy jesienią. Warto co 2 lata wymieniać rośliny na nowe, im starsze rośliny, tym słabiej owocują.

 

Truskawki pnące – zimowanie. Jak przezimować truskawki pnące na balkonie?

Niestety truskawki pnące nie są tak mrozoodporne jak pozostałe odmiany gruntowe dlatego wymagają okrywania na czas zimy lub przenoszenia w cieplejsze miejsce. Przenosząc roślinę do pomieszczenia musimy pamiętać, że temperatura nie może być zbyt wysoka (0-5 st.C). Dobrym miejscem będzie piwnica lub strych z dostępem światła. Jeśli rośliny musimy pozostawić na balkonie, należy je odpowiednio okryć. Doniczkę wkładamy do kartonu wyłożonego styropianem, z wierzchu okrywamy ją agrowłókniną. Wiosną stopniowo rośliny hartujemy zdejmując w ciągu kilku dni osłony.

Komentowanie jest wyłączone.