Kiedy sadzić wrzosy? Pielęgnacja, rozmnażanie, przycinanie wrzosów.Przy zakładaniu wrzosowiska zadajemy sobie pytania – kiedy sadzić wrzosy, jak je pielęgnować, jak podlewać, jak przycinać? Poniżej przedstawiam kilka zasad uprawy wrzosów.

Wrzosy często są sadzone na skalniakach i jako uzupełnienie rabat kwiatowych. Dzięki płytkiemu systemowi korzeniowemu można je sadzić tam, gdzie inne kwiaty się nie przyjmą np. pod drzewami, między kamieniami.

Kiedy sadzić wrzosy? wrzosy sadzimy pod koniec lata i wczesną jesienią ale posadzone wiosną także się bez problemu przyjmą.

Wymagania: wrzosy sadzimy w miejscach słonecznych (tylko gatunki o zimozielonych liściach sadzimy w półcieniu). Gleba powinna być lekka, uboga w składniki pokarmowe, o odczynie kwaśnym o pH 4-5,5. Podłoże powinno być dość suche a rośliny podlewamy tylko od czasu do czasu.


Jak sadzić wrzosy? – wrzosy sadzimy do wcześniej przygotowanego podłoża. Mieszamy ziemię z kwaśnym torfem i korą sosnową, jeśli ziemia jest zbyt zbita rozluźniamy ją dodając trochę piasku. Najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie głębokiego otworu i wsypanie specjalnej ziemi do roślin wrzosowatych. Przed posadzeniem wrzosu trzeba go mocno nawodnić (włożyć pojemnik z wrzosem do wody tak by zakryć wodą cały korzeń). Po posadzeniu glebę należy ściółkować, zapobiegnie to odparowaniu wody i zachwaszczeniu a zimą zabezpiecza korzenie przed przemarzaniem. Nawożenie przy sadzeniu nie jest konieczne. Wrzosy nawozimy raz w roku, wiosną preparatem przeznaczonym do roślin wrzosowatych.

Jak rozmnożyć wrzosy? – rozmnażanie wrzosów przeprowadza się z sadzonek pędowych lub odkładów poziomych. Sadzonki robimy w sierpniu z półzdrewniałych pędów. Pędy maczamy w ukorzeniaczu i wsadzamy do skrzynek (musi być odpowiednia gleba). Często podlewamy puki pędy się nie ukorzenią, zajmuje to ok miesiąca.

Przycinanie wrzosówcięcie przeprowadza się u wrzosu pospolitego i brukentalii ostrolistnej. Cięcie wrzosów jest konieczne by rośliny obficie kwitły. Przycinanie wrzosów przeprowadza się po kwitnieniu czyli późną jesienią.

Komentowanie jest wyłączone.