Pytania ogrodnicze i odpowiedzi na pytania cz.2Kiedy zebrać nasiona dyni? Jak pobrać nasiona dyni?

Aby pozyskać nasiona roślin dyniowatych (dyni, tykw, cukinii, patisonów) należy pod koniec sezonu na krzaku pozostawić jeden lub kilka owoców by w pełni dojrzały. Regularne zrywanie owoców pobudza wytwarzanie kolejnych. Jeśli więc pozostawimy na krzaku owoce, roślina przestanie je produkować. Dojrzałe dynie zrywamy jeszcze przed przymrozkami i można z nich pobrać nasiona. Jeśli owoce nie są w pełni dojrzałe przechowujemy je w suchym i chłodnym miejscu, najdłużej do stycznia. Do tego czasu nasiona dojrzeją. W styczniu jest ostatni moment na pobranie nasion, gdyż później owoce zaczynają się psuć.

 

Dlaczego borówki amerykańskie, jagody kamczackie i kiwi pięknie kwitną ale nie owocują?

Wiele drzew i krzewów owocowych jest obcopylnych. Oznacza to, że by doczekać się owoców trzeba posadzić więcej niż jedną sztukę egzemplarza. Rozejrzyj się na sąsiednie działki, może zapylacz rośnie u sąsiada. Gdy twoja działka jest mała najlepiej kupuj rośliny samopylne.

 

Kiedy przesadzać piwonie? Jak sadzić piwonie?

Piwonie sadzimy w drugiej połowie sierpnia, najpóźniej do połowy września. Każda sadzona roślina powinna mieć zdrowe korzenie i przynajmniej 3 pąki. Pamiętaj by nie posadzić piwonii zbyt głęboko bo osłabia to kwitnienie. Piwonie mogą rosnąć na jednym stanowisku nawet kilkanaście lat.

 


Jak uprawiać koleusy (pokrzywkę)?

Koleus (pokrzywka) to roślina o pięknych, kolorowych, dekoracyjnych liściach. Można ją rozmnażać z nasion lub przez sadzonki. Sadzonki robimy w marcu. Rośliny sadzimy do żyznej i przepuszczalnej gleby. W maju możemy je wystawić na balkon lub do ogrodu. Latem, gdy koleusy szykują się do kwitnienia, usuwamy wszystkie kwiatostany. Dzięki temu roślina pięknie się rozkrzewi nie marnując sił na kwitnienie (kwiaty nie są zbyt dekoracyjne). Koleusy preferują stanowisko słoneczne i w takim miejscu uzyskują najpiękniejsze wybarwienie liści.

 

Jak z ogrodu usunąć miętę, która zbytnio się rozrosła?

Mięta to roślina, która rozrasta się jak chwast i może wymknąć się spod kontroli. Najlepiej sadzić ją w pojemnikach. By pozbyć się mięty z grządek musisz mieć sporo cierpliwości. Trzykrotnie w ciągu sezonu przekopuj dość głęboko miejsce, w którym rośnie i usuwaj ręcznie każdy fragment korzenia. W sklepach dostępne są także chemiczne środki stosowane na liście ale lepiej nie używać ich we własnym ogródku szczególnie, że podczas oprysku możesz uszkodzić pozostałe rośliny.

 

Czy można uprawiać ziemniaki z nasion?

Większość ogrodników i rolników uprawia ziemniaki z bulw (sadzeniaków). Dzięki temu uzyskują rośliny identyczne jak rośliny mateczne (wiemy jaki będzie efekt końcowy). Rośliny pozyskane z nasion nie będą takie same jak mateczne ale możemy uzyskać inne ciekawe odmiany.

 

Czy popiół drzewny z kominka można wysypać na kompost?

Popiół drzewny jest źródłem potasu i może zostać rozsypany na pryzmie kompostowej. Popiół sprawi, że kompost będzie miał odczyn zasadowy.

Komentowanie jest wyłączone.