Ogród bez trawy. Co zamiast trawnika?Utrzymanie pięknego trawnika wiąże się z jego pielęgnacją: częste koszenie, podlewanie, dosiewanie trawy, usuwanie chwastów, nawożenie… Na szczęście są inne sposoby na piękny i zadbany ogród przy włożonej małej ilości pracy własnej.

Kilka pomysłów na ogród bez trawy:

1. Rośliny okrywowe 

barwinek

Rośliny okrywowe to niskie rośliny tworzące zwarte i trwałe runo. Szybko rozprzestrzeniają się ograniczając rozwój chwastów. Różnorodność roślin okrywowych pozwala wkomponować je w każdy zakamarek ogrodu. Stosowanie roślin okrywowych, w odróżnieniu od trawnika ogranicza ilość zabiegów pielęgnacyjnych a ich wartość dekoracyjna często jest większa od samej trawy. Wadą roślin okrywowych jest ich inwazyjność, należy ograniczać ich nadmierny rozrost.

Przykładowe rośliny okrywowe: acena drobnolistna, bergenie, bodziszek czerwony, bluszczyk kurdybanek, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, macierzanka piaskowa


2. Skalniak

Przy doborze odpowiednich roślin, skalniak może stanowić piękną ozdobę ogrodu przez cały rok. Na skalniak polecane są przede wszystkim rośliny wysokogórskie np. rojnik, rozchodnik, skalnica, szarotka alpejska. Skalniak urozmaicą płożące się iglaki oraz kwitnące rośliny cebulowe i bulwiaste.

3. Iglaki 

Iglaki z powodzeniem można stosować zamiast trawnika jeśli wybierzemy rośliny rozesłane lub płożące i szybko rosnące. Najlepiej sprawdzi się jałowiec oraz cis pospolity (niestety rośnie powoli),

4. Mech

Mech zamiast trawy? Dlaczego nie? Bardzo często w miejscach zacienionych walczymy z mchem by urosła nam trawa a przecież mech ma również walory dekoracyjne i przyjemnie się po nim chodzi. Mech pięknie komponuje się z wrzosami i paprociami (mają podobne wymagania)

5. Łąka

Łąka to propozycja oczywiście z trawą ale taką, której nie trzeba kosić a pielęgnacja ogranicza się do minimum np. podlewania w okresie długotrwałej suszy. Wśród bujnych traw warto posadzić wieloletnie rośliny kwitnące i zioła, które będziemy mogli wykorzystać w kuchni.

Komentowanie jest wyłączone.