Sposób na zarośnięte i zdziczałe oczko wodne. Jak uratować oczko wodne i staw.Oczko wodne pozostawione bez nadzoru i opieki szybko dziczeje.  Nadmiar roślin, rzęsy wodnej, glony, muł, szlam, zielona lub brunatna woda – to najczęstsze problemy w niezadbanym oczku lub stawie. Jak uratować zarośnięte oczko wodne i staw? Postępować możesz w dwojaki sposób w zależności od wielkości zbiornika wodnego.


Duży staw oczyść siatką z liści i martwych roślin. Wyłów rzęsę wodną, skrętnicę i wszelkie inne glony. Usuń nadmiar roślin wodnych. Nowe rośliny np. lilie posadź w koszach by mieć nad nimi kontrolę. Lilie powinny pokrywać ok. 50% powierzchni wody. Te pożyteczne rośliny zacienią staw i ograniczą rozrastanie się glonów. Wodę możesz oczyścić „przepuszczając” ją przez filtr wodny, stosując środki chemiczne do likwidacji grzybów przeznaczone do oczek wodnych (mogą być szkodliwe dla żyjątek wodnych) lub stosując barwniki do wody (na bazie barwników spożywczych), które ograniczą wzrost glonów.

Małe oczko wodne łatwiej uprzątnąć. Wybierz kilka wiader wody z oczka i zachowaj ją wraz z cennymi mikroorganizmami. Nie wylewaj żabiego skrzeku i drobnych zwierzątek wodnych. Resztę wody wypompuj. Usuń szlam, muł i nadmiar roślin. W koszach posadź nowe rośliny np. lilie. Wlej zachowaną wcześniej wodę i dopełnij wodą z kranu.

Komentowanie jest wyłączone.