Dlaczego owoce jeżyny nie dojrzewają – szkodniki jerzyny.Jeżyna bezkolcowa obficie owocuje lecz jeżyny na krzewie nie dojrzewają do końca jesieni. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli krzew jeżyny owocuje ale owoce nie dojrzewają do końca jesieni może to być efektem żerowania na jeżynie szkodnika – szpeciela jeżynowca znany także jako przebarwiacz jeżynowiec. Szkodnik ten uszkadza owoce przez co pozostają one jasnoczerwone, twarde i kwaśne.

Szpeciel jeżynowiec jest roztoczem. Dorosły osobnik o długości ciała ok. 0,17 mm jest biały, kształtu wrzecionowatego. Larwa wygląda podobnie ale jest mniejsza. Szkodnik rozpoczyna żerowanie wczesną wiosną uszkadzając kolejno liście, kwiaty i zawiązki owoców wysysając z nich soki roślinne. Jakby tego było mało, do uszkodzonych tkanek wprowadza toksyczną substancję.


Skąd szpeciel jeżynowiec znalazł się w ogrodzie?

Szkodnik ten przynoszony jest na działkę lub do ogrodu najczęściej wraz z sadzonkami. Czasami przenoszony jest wraz z silniejszymi podmuchami wiatru z sąsiedniej plantacji.

Jak pozbyć się szpeciela jeżynowca?

Niestety na rynku nie ma zarejestrowanych środków do zwalczania szpeciela jeżynowca. Niektórzy stosują preparaty do ochrony malin przed roztoczami. W zwalczaniu szpeciela jeżynowca najważniejsza jest profilaktyka:

  • sadzonki muszą pochodzić z kwalifikowanych szkółek lub innego sprawdzonego źródła
  • należy usuwać stare, zaatakowane pędy
  • należy usuwać uszkodzone owoce

Komentowanie jest wyłączone.