Przesadzanie drzew i krzewów. Kiedy przesadzać drzewa? Jak przesadzać?Przesadzanie drzew i krzewów należy przeprowadzić w odpowiednim czasie i w przemyślany sposób. Kiedy przesadzać drzewa i krzewy i jak przesadzać? O tym poniżej.

Kiedy przesadzać drzewa i krzewy? Najlepszy okres przesadzania drzew gubiących liście na zimę (jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy itp.) to okres gdy rośliny nie mają liści czyli późna jesień lub wczesna wiosna. W przypadku drzew zimozielonych najlepszy okres na przesadzanie to późne lato (koniec sierpnia). Roślin nie przesadzamy w okresie mrozów. Przed nadejściem mrozów drzewa muszą wypuścić nowe korzenie (muszą się przyjąć) by przetrwać zimę.

 

Jak przesadzać drzewa i krzewy? Pierwszą czynnością jest przygotowanie miejsca, gdzie wkopane będzie drzewo. Kopiemy dół szerszy od bryły korzeniowej drzewa (w zależności czy to jest małe drzewo czy duże), na dno wsypujemy żyzną ziemię np. torf i wlewamy wodę by wsiąkła w ziemię.


Drzewo przeznaczone do przesadzenia obkopujemy wokół bryły korzeniowej, starając się jak najmniej uszkodzić korzenie. Gdy odkopiemy po bokach korzenie i jeśli ziemia jest zbita, przewiązujemy bryłę korzeniową wraz z ziemią drutem, sznurkiem lub siatką by ziemia nie obsypywała się z korzeni. Im więcej ziemi pozostanie na korzeniach tym łatwiej drzewo przyjmie się w nowym miejscu. Jeśli ziemia jest sypka, piaszczysta można bryłę korzeniową obłożyć folią.

Następnie przechylając drzewko na boki wyciągamy kolejne spodnie korzenie. Jeśli puściły już wszystkie korzenie przenosimy drzewo na nowe miejsce. Przy większych drzewach ważących nawet kilkaset kilogramów konieczna może być pomoc sprzętu mechanicznego.

Drzewo wsadzamy na taką samą głębokość na jakiej rosło wcześniej. Zdejmujemy osłonę z korzeni, podlewamy drzewo i zakopujemy.

Komentowanie jest wyłączone.