Jak i kiedy siać pomidory? Jaką odmianę pomidora kupić?Jak  i kiedy siać pomidory? Jaki gatunek pomidora wybrać?

Odmianę pomidora wybieramy w zależności od przeznaczenia owoców  (np. do spożycia na surowo, na przetwory) i od miejsca uprawy (uprawa pod osłonami, uprawa na gruncie, uprawa doniczkowa).

Do bezpośredniego spożycia najlepiej nadają się pomidory średnio i wielkoowocowe np. „Brylant”, „Master”. Polecam pomidory typu malinowego. Malinówki mają mięsisty miąższ, są delikatne w smaku i łatwo schodzi z nich skórka, są jednak bardzo delikatne i nie za bardzo nadają się do przechowywania lub na sprzedaż. Bardzo dobre w smaku są odmiany czereśniowe (pomidory koktajlowe), są też idealne do sałatek i do przyozdobienia innych potraw na przyjęciu.


Pomidory typu Lima (podłużne) najlepiej nadają się na przetwory, sosy. 

Niektóre typy pomidorów np. Mirabell, Roma nadają się do uprawy w doniczce na balkonie. Do uprawy na gruncie wybieraj tylko odmiany gruntowe (są bardziej odporne na warunki atmosferyczne).

Odmiany pod osłony: „Robin F1”, „Merkury F1”, „Atut F1”, „Pokusa”

Odmiany pomidora gruntowego: „Złoty Ożarowski” „Malinowy Olbrzym”

 

Kiedy siać pomidory? Jak siać?

Pomidory zaczynamy siać jeszcze zimą lub wczesną wiosną, na przełomie lutego i marca. Nasiona wysiewamy do skrzynek, doniczek lub innych pojemników np. plastikowych kubeczków. Skrzynka powinna być na spodzie wyłożona folią by woda, którą będziemy podlewać rośliny nie zalała nam parapetu. Do pojemników sypiemy ziemię na min. 10 cm głębokości.  Ziemię przeznaczoną do uprawy warzyw kupujemy tylko u sprawdzonego ogrodnika. Wyrównujemy ziemię i wysiewamy nasiona w odległości ok 5 cm. od siebie. Do doniczki o średnicy 8 cm można wysiać 3 nasionka. Następnie nasiona przysypujemy delikatnie warstwą 0,5 cm ziemi. Uklepujemy ziemię dłonią, podlewamy i przykrywamy pojemnik folią (może być zwykły woreczek foliowy lub folia do pakowania kanapek). Folia jest po to by ziemia za szybko nie wysychała. Gdy nasiona wykiełkują wówczas folię należy zdjąć. Skrzynka powinna stać w ciepłym i słonecznym miejscu. Teraz czekamy aż roślinki osiągną ok 10 cm wysokości i pikujemy je do większych doniczek ( o pikowaniu w kolejnym artykule).Powyższy film prezentuje sposób wysiewu nasion pomidorów wprost do doniczek. Inną, częściej stosowaną metodą jest siew gęsty do skrzynek a następnie pikowanie siewek do większych doniczek. W zaprezentowanej metodzie jest mniejsze prawdopodobieństwo „przegapienia” momentu pikowania. Rośliny sadzone w pojedynczych pojemnikach mają więcej miejsca do rozwoju i można je pikować, gdy są już dość duże.

Komentowanie jest wyłączone.