Pomidory – uprawa, wymagania, pielęgnacja, przycinanie. Jak podlewać?Jak uprawiać pomidory? Jakie mają wymagania glebowe, jak podlewać pomidory, jak oczyszczać pomidory? O tym poniżej.

Pomidory nie mają dużych wymagań glebowych – ziemia powinna być lekka i nawożona najlepiej nawozem naturalnym (np. nawóz krowi lub koński). Stanowisko słoneczne, przewiewne ale nie wietrzne. Przy odpowiedniej pielęgnacji pomidory wydają owoce od czerwca do końca października. Pomidory, w czasie ich wzrostu należy oczyszczać z „dzików” czyli z nowych pędów wyrastających między liściem a główną łodygą. Gdy roślina ma cztery/pięć kwiatostanów należy uciąć pęd wierzchołkowy by roślina nie pięła się dalej w górę i by dać szansę dojrzeć wszystkim owocom.

Ziemie pod krzakami należy regularnie oczyszczać z chwastów i zruszać haczką. Chwasty zabierają pozostałym roślinom wodę i składniki odżywcze.

Jak podlewać pomidory? Po posadzeniu krzaków pomidorów, gdy nie mamy jeszcze owoców krzaki podlewamy co 3 dzień dużą ilością wody. Dzięki temu ziemia jest głębiej nawodniona i korzenie pomidorów szukając wody rozrastają się w głąb ziemi. Jeśli ziemia tylko z wierzchu będzie zraszana to korzenie krzaków wyjdą na powierzchnię ziemi. Jeśli pojawią się owoce zmieniamy sposób podlewania. Podlewamy co drugi dzień małą ilością wody. Systematyczne podlewanie zapobiegnie pękaniu owoców pomidorów. Podlewamy tylko ziemię pod krzakami, nigdy nie lej wody po liściach czy owocach.


Przycinanie pomidorów. Jak i kiedy przycinać pomidory? Odmian samokończoncych się (głównie odmiany karłowe) nie ma potrzeby przycinać. W takich odmianach usuwamy jedynie dolne liście i nadmiar górnych oraz liście chore. Usuwamy także „dziki” czyli dodatkowe pędy wyrastające z pędu głównego. Krzaki pomidorów pozostałych odmian mogą osiągać wysokość nawet 3 m w sezonie. Krzak produkuje kolejne zawiązki ale nie wszystkie jest w stanie „wykarmić” i kolejne owoce są coraz mniejsze i gorszej jakości. By zachować jakość owoców oraz przyspieszyć owocowanie i dojrzewanie owoców należy przyciąć pęd główny na wysokości ok. 150 – 180 cm. Przycinanie pomidorów wykonujemy wczesną jesienią (we wrześniu).

 

Pomidory podwiązywane sznurkiem (nad krzakami znajduje się siatka z drutów do której doczepiane są sznurki)

Nowy pęd („dzik”), który należy usunąć

Komentowanie jest wyłączone.