Pomidory – sadzenie. Jak i kiedy sadzić pomidory?Jak sadzić pomidory? Jakie kupić sadzonki? O tym poniżej

Pikowanie pomidorów. Jeśli wysiewałeś nasiona pomidorów do skrzynek to trzeba czekać aż siewki uzyskają ok 8-10 cm wysokości i przesadzamy je do doniczek czyli pikujemy siewki do większych pojemników. W doniczkach muszą jeszcze podrosnąć do wysokości ok 40 cm. Mając już niewielkie krzaczki (nie mogą jeszcze kwitnąć), jeśli temperatura powietrza na dworze nie spada poniżej zera, można zacząć przesadzać je do gruntu. Sadzimy tylko pod osłonami np. do szklarni lub pod folię.

   

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Na dwór możesz wysadzać krzaki pomidorów jeśli temperatura powietrza nie spada poniżej 10 st C. W temperaturze poniżej 10 st C i powyżej 33 st C wzrost pomidora zostaje zahamowany. Przyjęło się, że pomidory do gruntu sadzi się po 15 maja czyli po „zimnej Zośce” ale termin sadzenia można nieco przyspieszyć lub opóźnić w zależności od warunków pogodowych. Krzaki sadzi się w dzień pochmurny ale do gleby ogrzanej, po posadzeniu mocno podlewa.


Do sadzenia krzaków pomidorów bez osłon wybieraj odmiany pomidorów gruntowych. Są one bardziej odporne na warunki atmosferyczne od pomidorów szklarniowych. Pomidory gruntowe to np. „Złoty Ożarowski”, „Malinowy Olbrzym”.

Jakie sadzonki kupić? Jeśli kupujesz sadzonki pomidorów to pamiętaj, że krzaki mają mieć kolor ciemnozielony i nie mogą jeszcze kwitnąć.Najlepiej, jeśli sadzonki są w doniczkach lub innych pojemnikach gdyż takie łatwiej się przyjmują niż rośliny wyrywane z ziemi.

Krzaki pomidorów sadzimy w odstępach ok 60 cm od siebie. Przed posadzeniem, jeszcze w doniczkach należy je dokładnie podlać. Zaraz po posadzeniu podlewamy letnią wodą. Nie lejemy wody po liściach tylko na ziemię, pod sadzonką. Dobrym pomysłem jest zrobienie rowków między krzakami i tam wlewanie wody. Łodygi nie będą stać w wodzie a korzenie roślin będą się dobrze rozrastać.

Komentowanie jest wyłączone.