Szczepienie drzew, krzewów owocowych i ozdobnych . Okulizacja.Szczepienie  nazywane także okulizacją to metoda uszlachetniania drzew. Jak szczepić drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne? Przeczytaj poniżej.

 

Dlaczego szczepi się drzewa i krzewy?

Powodem jest to , iż odmiany szlachetne są na ogół bardzo delikatne, wrażliwe na czynniki atmosferyczne i bardzo wymagające. Po przeszczepieniu wykorzystuje się siłę dzika (dzikie drzewa są odporne i mało wymagające w uprawie). Do szczepienia potrzebny jest zraz (pęd pobierany z odmiany szlachetnej) oraz podkładka (drzewo, krzew nieszlachetny – dzik, najczęściej stare ale zdrowe drzewo).

Jakie drzewa się szczepi?

Najczęściej szczepi się drzewa jabłoni oraz krzewy ozdobne (np. róże), czasem także grusze. Szczepienia drzew pestkowych przeprowadza się bardzo rzadko ze względu na trudne przyjmowanie się zrazów.

Kiedy szczepić drzewa? Kiedy pobiera się zrazy?

Zrazy pobiera się jesienią po opadnięciu liści lub zimą jeśli nie ma dużych przymrozków – zrazy mogłyby być przemarznięte. Przez okres zimy zrazy przechowuje się w pojemnikach. Wiosną, na przełomie lutego i marca przystępujemy do szczepienia drzewa.

Jak pobierać zrazy do szczepienia?


Zrazy pobiera się z drzewa lub krzewu odmiany szlachetnej, roślina musi być zdrowa i wyróżniać się np. dorodnymi owocami czy obfitym plonowaniem. Zrazy są to zdrewniałe, zdrowe jednoroczne pędy o średnicy przynajmniej 5 mm i które mają przynajmniej 4 pąki. Zrazy pobiera się z nasłonecznionej części drzewa.

Jak przechowywać zrazy zimą?

Pędy (zrazy) należy oznakować czyli zapisać na karteczkach jaką mamy odmianę. Umieszczamy je w pojemnikach wypełnionych piaskiem z niewielką ilością torfu. Większa część pędu musi być zakryta ziemią. Podłoże musi być wilgotne ale nie mokre. Optymalna temperatura przechowywania to ok. O st C. Temperatura powyżej 5 st C mogłaby spowodować, że zrazy staną się sadzonkami. Małe ilości zrazów można przechowywać w lodówce. Należy tylko zapewnić im odpowiednią wilgotność (najlepiej zawinąć w worek foliowy), trzeba często sprawdzać czy nie mają zbyt sucho lub czy nie pleśnieją.

Jak szczepić drzewka?

Przygotowujemy podkładkę – wybieramy pęd o tej samej grubości co zraz i nacinamy w kształt litery T. Przecinamy tylko wierzchnią warstwę kory nie uszkadzając części białej. Przygotowujemy zraz – odcinamy ok. 0,5 cm z dolnej strony, cięcie należy wykonać skośnie. Umieszczamy zraz na podkładce, tak by skos rozchylił cięcie. Miejsce łączenia smarujemy maścią ogrodniczą i związujemy rafią lub łatkami do okulizacji. Późną wiosną usuwamy wszystkie boczne odgałęzienia wyrastające z podkładki. Zraz przycinamy by się rozrósł.

Komentowanie jest wyłączone.