Jak podlewać kwiaty doniczkowe. Podlewanie storczyka, fiołka i innych.Podlewanie roślin doniczkowych jest niezbędne do utrzymania ich w formie. Ilość wody i częstość podlewania powinna być dostosowana do konkretnego gatunku, pory roku, temperatury otoczenia i fazy rozwoju. Jak podlewać kwiaty doniczkowe? Przeczytaj poniżej.

 

Kilka głównych zasad podlewania kwiatów doniczkowych:

Kwiaty o dużych, cienkich, blaszkowych liściach podlewamy częściej niż rośliny o liściach grubych, mięsistych pokrytych woskiem lub włoskami. Wiosną i latem kwiaty podlewamy obficie, jesienią zmniejszamy stopniowo podlewanie by zimą ograniczyć je do niezbędnego minimum. Im cieplej w mieszkaniu tym częściej należy podlewać rośliny. Rośliny kwitnące lub zawiązujące pąki kwiatowe potrzebują więcej wody niż rośliny po zakończonym kwitnieniu. Pamiętaj, że nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż niedostatek. Zawsze wylewaj nadmiar wody z podstawki (ok 1 godzinę po podlaniu kwiatów). Woda w podstawce nie dopuszcza powietrza do korzeni i rośliny mogą zgnić.

Aby sprawdzić, czy ziemia jest sucha należy zagłębić palec w ziemi na głębokość ok 2. Ziemia mokra przyklei się do palca, sucha zostawi pył. Wilgotność ziemi sprawdzić można także patyczkiem kuchennym do sprawdzania ciast.


 

Jak podlewać fiołka, cyklamen, sępolię, syningię? Rośliny o delikatnych liściach oraz pokrytych włoskami najlepiej podlewać od dołu czyli „do spodka”. Liście nie mogą być moczone, woda pozostawi brzydkie plamy. Małe doniczki latem, w czasie kwitnienia podlewamy dwa razy w tygodniu, po przekwitnięciu wystarczy raz w tygodniu.

 

Jak podlewać storczyki? Storczyki podlewamy rzadko ale dużą ilością wody. Podłoże przelewamy dużą ilością wody średnio raz na tydzień (im większa doniczka tym rzadziej). Kolejny raz podlewamy dopiero wówczas jak podłoże całkowicie wyschnie. Dwa razy w roku storczyki powinno się moczyć – wstawiamy doniczkę ze storczykiem do większego pojemnika napełnionego wodą, woda powinna sięgać przynajmniej połowy doniczki.

Jak podlewać rośliny ananasowate (ananas, frizea, echmea)? U tych roślin to liście a nie korzenie pobierają wodę więc wodę wlewamy do rozety liściowej.

 

Rośliny doniczkowe wymagające dużego nawodnienia: begonie, paprocie, skrzydłokwiat, Oleander.

Rośliny doniczkowe wymagające umiarkowanego nawadniania: juka, dracena, bluszcz, kordylina, sępolia.

Rośliny doniczkowe o małych wymaganiach wodnych: skalnice, kaktusy, aloes, kalanchoe.

Komentowanie jest wyłączone.