Jeżyna bezkolcowa. Sadzenie, hodowla jeżyny.Jak hodować jeżynę? Kiedy sadzić? Jak pielęgnować? Jak przycinać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Jeżyna jest krzewem o małych wymaganiach. Sadzi się ją wczesną wiosną lub jesienią. Krzewy sadzi się w formie szpaleru pojedynczego (rośliny sadzimy w rzędzie i wzdłuż rozciągamy drut do którego przywiązujemy pędy) lub kolumnowego (krzewy sadzimy przy pojedynczych podporach, pozostawiając po 4 pędy w krzewie). Podpory są niezbędne – ułatwiają zbieranie jeżyn i zabiegi pielęgnacyjne.


Jeżyna owocuje na pędach dwuletnich. Zabiegi pielęgnacyjne polegają na wycinaniu starych pędów po owocowaniu oraz przycinaniu zbyt długich pędów. Przycinanie stymuluje wypuszczanie pędów bocznych. Wiosną (ok kwietnia) pędy boczne skraca się na długość ok 30 cm, usuwa się także pędy chore, uszkodzone oraz te, które przemarzły.

Jaką odmianę jeżyny kupić? Polecam odmiany: Orkan, Gaj lub Polar. To odmiany szybko rosnące, o silnym wzroście, bezkolcowe, nie wytwarzające pędów bocznych, owoce duże lub bardzo duże, soczyste i smaczne (u odmiany Orkan bardziej kwaskowate).

Komentowanie jest wyłączone.