Rzodkiewka – uprawa, wymagania. Kiedy siać rzodkiewkę?Kiedy siać rzodkiewkę? Jak siać? Jaką odmianę wybrać? Co zrobić by mieć jak największe zbiory? Przeczytaj poniżej.

 

Rzodkiewka jest chętnie uprawiana w ogrodach i na działkach ze względu na krótki okres wegetacji i małe wymagania uprawy. Rzodkiewka jest stosowana także jako przedplon, przed innymi warzywami wysiewanymi w późniejszym terminie.

Kiedy siać? Rzodkiewka może być wysiewana do gruntu pod osłonami od marca o ile temperatura nocą nie spada poniżej zera. W razie przygruntowych przymrozków zasiewy można przykryć dodatkową warstwą agrowłókniny. Nasiona zaczynają kiełkować już przy temperaturze 5 st C ale najlepsza temperatura do wzrostu to ok 12 st C. Przy niższej temperaturze nie wykiełkują wszystkie nasiona, natomiast wyższa temperatura powoduje parcenie miąższu i wczesne wybijanie w pędy kwiatostanowe.

Jak siać? Przed sianiem należy dokładnie spulchnić, wyrównać i podlać ziemię. Nasiona wysiewamy na głębokość ok 1 cm, głębszy wysiew może powodować deformację zgrubień. Rozstaw nasion między sobą to ok 3 cm, między rzędami ok 10 cm. Jeśli rzodkiewka wzejdzie zbyt gęsto, należy ją przerywać. Dobrze jest wysiewać nasiona co tydzień po jednym rządku, gwarantuje nam to sukcesywny zbiór.


Wymagania klimatyczne. Rzodkiewka wymaga temperatur między 5-15 st C i stałej, dużej wilgotności gleby. Okresowe braki wody spowodują parcenie i łykowacenie. Obfite podlewanie po okresie suszy nie pomoże – może powodować pękanie zgrubień. Rzodkiewkę sadzi się w miejscu dobrze naświetlonym. Uprawiana w cieniu tworzy gęste liście lecz nie tworzy zgrubień.

Jaką odmianę wybrać? Do wczesnego wysiewu poleca się odmiany kuliste, gdyż są najwcześniejsze. Pod koniec marca można zacząć wysiewać odmiany podłużne (paluszkowate).

Odmiany rzodkiewki:

  • czerwone, kuliste: Carmen, Rafa, Rudolf, Gama Noe
  • czerwono-białe, kuliste: Caro, Rondo
  • białe, kuliste: Snieżka, Alba
  • fioletowa, kulista: Malaga
  • żółta, kulista: Zlata
  • czerwona, podłużna: Pasja
  • czerwono-białe, podłużne: Mila, Polanka, Ksantypia
  • biała, podłużna: Leda

 

Na zdjęciu powyżej –  po lewej rzodkiewki wybujałe (rzodkiewki sparciałe, kształt wydłużony, liście długie, żółtawe), po prawej odpowiednio wykształcone (rzodkiewki odpowiednio wykształcone, liście dość krótkie, zielone)

Komentowanie jest wyłączone.