Hortensja – pielęgnacja, cięcie.Prawidłowe cięcie hortensji jest istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym i i warunkiem obfitego kwitnienia. Jak ciąć hortensje?

Hortensja ogrodowa i hortensja dębolistna – przycinamy jedynie powierzchownie, usuwamy tylko stare kwiatostany oraz stare i chore pędy. Zbyt silne cięcie sprawi, że roślina nie zakwitnie, gdyż zetniemy pąki kwiatowe, które zawiązały się już w poprzednim roku. Cięcie należy przeprowadzać regularnie, gdyż tylko wówczas krzew będzie obficie kwitł. Kiedy ścinać pędy? Stare i chore pędy ścinamy na przełomie lutego i marca, od wiosny do jesieni regularnie ścinamy każdy przekwitły kwiatostan.


Hortensja bukietowa -wczesną wiosną tniemy pędy aż do części zdrewniałych. Zostawiamy jak najwięcej pędów z pąkami, przy ziemi wycinamy jedynie pędy chore .

Hortensja krzaczasta – nie wymaga cięcia lecz robi się to by kwitła dłużej i bardziej obficie. Przekwitłe pędy dość mocno tniemy – skracamy o połowę. Przy ziemi wycinamy pędy chore i uszkodzone.

Hortensja kosmata – nie wymaga cięcia i nie powinno się u niej dokonywać cięcia odmładzającego. Krzew odmładza się przez rozłogi. Pielęgnacja sprowadza się do usuwania starych, suchych i chorych pędów.

Komentowanie jest wyłączone.