Pozwolenie na wycinkę drzewa – ustawa, wniosek, zezwolenie. 

Pozwolenie na wycięcie drzewa – kiedy , jak i gdzie składać? Ustawa z dnia 21 maja 2010 r częściowo zmieniła poprzednią ustawę o ochronie przyrody. Co się zmieniło i co to oznacza w praktyce? Przeczytaj poniżej.

Większości z nas wydaje się, że skoro mamy prywatną posesję i sami kupiliśmy a następnie posadziliśmy drzewo to możemy z nim robić co chcemy. Nic bardziej mylnego. Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia to nawet kilkaset złotych. Należy przy tym pamiętać, że wycinka nie dotyczy tylko drzew ale i krzewów. Ustawą objęte są także cięcia pielęgnacyjne w koronie drzew.

Na wycięcie jakich drzew nie trzeba mieć pozwolenia? Zgody na wykarczowanie nie trzeba mieć w przypadku drzew owocowych (w tym leszczyna i orzech włoski) oraz drzew w wieku poniżej 10 lat. Trudno ocenić, ile lat ma drzewo ale z pewnością większość kupowanych na nasze działki drzew i krzewów ma więcej niż 10 lat.


 

Gdzie składa się wniosek o wydanie pozwolenia na wycinkę? Wniosek  o wycięcie drzewa składa się w wydziale ochrony środowiska, który mieści się najczęściej w urzędzie miasta lub gminy. Formularz wniosku lub wzór można pobrać ze strony internetowej lub samodzielnie napisać ręcznie.

Co powinno znaleźć się we wniosku o wycięcie drzewa lub krzewu?

  • dane właściciela gruntu
  • tytuł prawny do gruntu
  • przeznaczenie terenu (działka budowlana, rekreacyjna)
  • obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm od podłoża
  • przyczynę usuwania drzewa lub krzewu
  • określenie w jakiej części działki znajduje się drzewo

 

Ile kosztuje wydanie zgody na wycięcie drzew? Osoby fizyczne nie płacą za wydanie zgody. Odpłatność ponoszą podmioty prowadzące działalność w miejscu wycinanych drzew.

Ile kosztuje wycinka drzew? Za wycięcie małego drzewa zapłacisz 300 zł. Im większe drzewo, tym wyższa opłata. Za drzewo o grubości pnia powyżej 700 cm zapłacisz 4000 zł.

Zgody na wycinkę prawdopodobnie nie uzyskamy w miesiącach od 1 marca do 15 października. Korony drzew i krzewów są siedliskiem ptaków a tym okresie trwa ich okres lęgowy.

Komentowanie jest wyłączone.