Tulipany – uprawa, wymagania, sadzenie.Tulipany stanowią piękną, wiosenną dekorację ogrodu. Kiedy sadzić tulipany, jak sadzić, jakie mają wymagania? Przeczytaj poniżej.

Kwiaty tulipanów są duże, kielichowate, wyrastają na długich i sztywnych łodygach.Wśród odmian mamy do wyboru wiele ich barw, najpopularniejsze to:

White City,  Berliner Weisse- białe

Golden Harvest – żółte

Maureen – ekri

Magier – białe z fioletowymi brzegami

Modern style – biało różowe

Union Jack – biało czerwone

Wallflower – czerwone z żółtą podstawą płatków

Rosy Wings – różowe z białym środkiem

Kingsblood – ciemnoczerwone

 


Kiedy sadzić tulipany? Cebulki tulipanów sadzimy jesienią (wrzesień, październik). Nie sadzimy cebul w czasie mrozów, gdyż nie zdążą się ukorzenić i wiosną będą słabo kwitły.

Jak sadzić tulipany? Cebulki sadzimy w żyznej glebie ale nie ulepszonej obornikiem. Głębokość sadzenia 10-15 cm, rozstaw ok 15 cm. P posadzeniu obficie podlać. Cebule najwygodniej sadzić w koszach, w ten sposób zabezpieczamy je przed nornicami i jednocześnie ułatwiamy sobie ich wykopywanie po okresie wegetacji. Zimą, w czasie silnych mrozów okrywamy ziemię liśćmi, słomą lub włóknina.

Tulipany – pielęgnacja, wymagania:

  • podłoże zasobne, przepuszczalne
  • stanowisko słoneczne lub półcień
  • rozstaw 15-20 cm
  • nawożenie nawozem dla roślin cebulowych lub mączką rogową
  • po kwitnieniu usuwamy więdnące kwiaty ale pozostawiamy liście. Cebule czerpią zmagazynowane składniki w liściach. Liście usuwamy dopiero po zżółknięciu.

Najczęstsze choroby: Borytis – choroba grzybowa objawiająca się żółknięciem liści. Chore cebule należy niszczyć.

Komentowanie jest wyłączone.