Maliny – uprawa, odmiany, sadzenie.

Share Button

Maliny to krzewy chętnie uprawiane na działce i w ogrodzie. Nie zajmują dużo miejsca, są dość odporne na choroby i mało wymagające. Owoce są wykorzystywane do celów kulinarnych i leczniczych. Jaką odmianę malin wybrać? Jak uprawiać maliny? Przeczytaj poniżej.

Odmiany wczesne i średniowczesne: Multiraspa (owice duże, jasnoczerwone, plenna, odporna na choroby), Golden Queen (owoce żółte, średniej wielkości, bardzo słodkie), Malling Jewel, Norna, Laszka, Nawojka.

Odmiana średniowczesna to Canby(plenna, duża wytrzymałość na mróz i choroby), Zewa (owoce duże, aromatyczne), Goldtraube (owoce żółtopomarańczowe, słodkie, okrągłe).

Odmiany późne: Beskid, Schoenemann (słodka, plenna), Himbostar (jedna z najlepszych odmian, owoce duże, słodkie, plenna), Rubaca (owoce stożkowate, dość twarde i trwałe, odporna na choroby).

Odmiany powtarzające owocowanie: Polka (owoce duże, odmiana wczesna), Polana (odmiana średniowczesna), Polesie (owoce duże, mała podatność na gnicie), Poranna Rosa (owoce koloru żółtego, smaczne, duże), Korbfueller (pierwsze owoce w czerwcu, pędy dość krótkie do ok. 1 m), Autumn Bliss (stale owocująca od sierpnia do października, odporna na choroby).

Jaką odmianę malin wybrać? Polecam późną odmianę „Polana”, jest odporna na choroby i owocuje dwa razy w roku. Przy prawidłowym prowadzeniu i pielęgnacji owoce zrywa się od połowy lata do późnej jesieni. Z odmian wczesnych polecam dość plenną odmianę „Nawojka”. Wybierając sadzonkę malin wybieraj te posadzone w pojemnikach – łatwiej się przyjmują.

Sadzenie malin. Termin sadzenia to wczesna wiosna lub jesień. Sadzenie malin zakończyć nie później niż w połowie listopada. Sadzonka musi się przyjąć zanim nadejdą mrozy. Przed sadzeniem krzewy mocno podlać. Krzaki wsadzać do rowków o 50 cm szerokości i ok. 50 cm głębokości. Przysypać ziemią wymieszaną z kompostem. Rośliny sadzić w rozstawie 40 cm. Pędy skrócić do wysokości 50 cm. Rosnące pędy przymocowywać do palików lub podwiązywać do szpaleru.

Wymagania: stanowisko słoneczne, podłoże zasobne, lekko kwaśne, wilgotne.

O cięciu malin w kolejnym artykule.