Maliny – uprawa, odmiany, sadzenie.Maliny to rośliny chętnie uprawiane na działce i w ogrodzie. Nie zajmują dużo miejsca, są dość odporne na choroby i mało wymagające. Owoce są wykorzystywane do celów kulinarnych i leczniczych. Można je zbierać przez ponad miesiąc, a odmiany powtarzające dają plon dwukrotnie – przełom czerwca i lipca oraz we wrześniu.  Jaką odmianę malin wybrać? Jak uprawiać maliny? Przeczytaj poniżej.

Odmiany wczesne i średniowczesne: Multiraspa (owice duże, jasnoczerwone, plenna, odporna na choroby), Golden Queen (owoce żółte, średniej wielkości, bardzo słodkie), Malling Jewel, Norna, Laszka, Nawojka.

Odmiana średniowczesna to Canby(plenna, duża wytrzymałość na mróz i choroby), Zewa (owoce duże, aromatyczne), Goldtraube (owoce żółtopomarańczowe, słodkie, okrągłe).

Odmiany późne: Beskid, Schoenemann (słodka, plenna), Himbostar (jedna z najlepszych odmian, owoce duże, słodkie, plenna), Rubaca (owoce stożkowate, dość twarde i trwałe, odporna na choroby).

Odmiany powtarzające owocowanie: Polka (owoce duże, odmiana wczesna), Polana (odmiana średniowczesna), Polesie (owoce duże, mała podatność na gnicie), Poranna Rosa (owoce koloru żółtego, smaczne, duże), Korbfueller (pierwsze owoce w czerwcu, pędy dość krótkie do ok. 1 m), Autumn Bliss (stale owocująca od sierpnia do października, odporna na choroby).

Jaką odmianę malin wybrać? Polecam późną odmianę „Polana”, jest odporna na choroby i owocuje dwa razy w roku. Przy prawidłowym prowadzeniu i pielęgnacji owoce zrywa się od połowy lata do późnej jesieni. Z odmian wczesnych polecam dość plenną odmianę „Nawojka”. Wybierając sadzonkę malin wybieraj te posadzone w pojemnikach – łatwiej się przyjmują.


Sadzenie malin.

Termin sadzenia to wczesna wiosna lub jesień. Sadzenie malin należy zakończyć nie później niż w połowie listopada. Sadzonka musi się przyjąć zanim nadejdą mrozy. Przed sadzeniem krzewy mocno podlać. Krzaki wsadzać do rowków o 50 cm szerokości i ok. 50 cm głębokości. Przysypać ziemią wymieszaną z kompostem. Rośliny sadzić w rozstawie 40 cm. Pędy skrócić do wysokości 50 cm. Rosnące pędy przymocowywać do palików lub podwiązywać do szpaleru.

Wymagania: stanowisko słoneczne, podłoże zasobne, lekko kwaśne, wilgotne.

Maliny – choroby i szkodniki

1. Choroby wirusowe. Należą do nich: żółtaczka nerwów liści maliny, mozaika maliny, żółta plamistość liści maliny, karłowatość maliny, chloroza nerwów liści maliny. Chore rośliny słabo rosną i plonują, na liściach lub pędach występują plamy, często liście i pędy są zniekształcone. Choroby wirusowe najczęściej przenoszone są przez mszyce, więc ich zwalczanie jest istotnym zabiegiem zapobiegającym szerzeniu się chorób.

2. Zamieranie pędów malin. Jest to choroba grzybowa, która poraża młode pędy. Objawem choroby są brunatne plamy na pędach, które z czasem się powiększają powodując obumieranie kory i jej łuszczenie się.

3. Szara pleśń. Choroba występująca podczas mokrego lata. Objawem jest pleśnienie owoców.

4. Kwieciak malinowiec . To mały chrząszcz uszkadzający pąki malin. Samica tego szkodnika składa jaja w pąku a następnie podcina jego szypułkę, która łamie się, pąk się nie rozwija. Najprościej zwalczyć kwieciaka opryskami chemicznymi, zabieg wykonujemy ok 2 tygodni przed kwitnieniem i powtarzamy zabieg przed samym kwitnieniem.

5. Przędziorki. To małe pajęczaki, które wysysają sok z liści. Tępimy je tylko w przypadku masowego wystąpienia, gdyż wówczas znacznie osłabiają roślinę a przez to zmniejsza się owocowanie.

6. Pryszczarek namalinek łodygowy. W połowie maja mucha składa jaja w spękania kory, wylęgające się larwy żerują pod korą ułatwiając w ten sposób infekcję pędów patogenom zamierania pędów malin.

O cięciu malin w kolejnym artykule.

Komentowanie jest wyłączone.