Pelargonie – kwiaty na balkon.Pelargonie to kwiaty najchętniej wybierane na nasze balkony i tarasy. Pelargonie nie są wymagające, są odporne na choroby, dobrze znoszą niesprzyjające warunki atmosferyczne a przy tym długo i obficie kwitną. Rośliny te liczą ponad 280 gatunków i jeszcze więcej odmian.

Pelargonie – wymagania, uprawa:

Pelargonie wymagają dużo słońca więc lepiej sadzić je na balkonie po stronie południowej lub zachodniej. W półcieniu pędy będą długie i będą słabo kwitły. Wymagają wilgotnego podłoża i regularnego podlewania. Pelargonie należy podlewać wodą odstaną, najlepiej deszczówką. Podlewając je zimną kranówką narażamy je na choroby. Ziemia powinna być żyzna, torfowa o pH 6-6,5, nawożenie częste nawozem mineralnym przeznaczonym do roślin balkonowych. Pierwsze nawożenie nie wcześniej niż po 2 tygodniach od posadzenia.

Kiedy sadzić? Pelargonie sadzimy w maju do doniczek lub skrzyń w odstępach ok. 20 cm od siebie. Jeśli posadzimy przynajmniej 2 rośliny w jednym pojemniku, to rośliny będą lepiej rosły i wytworzą więcej kwiatów.


Rozmnażanie pelargonii. W warunkach domowych pelargonie rozmnażamy z sadzonek. Można to zrobić jesienią lub wczesną wiosną. Z rośliny matecznej pobieramy wierzchołkowe pędy o długości ok. 10 cm. Tniemy je ostrym nożem tuż pod węzłem. Kwiatostany wyłamujemy. Końce zamaczamy w ukorzeniaczu i sadzimy do torfu wymieszanego z piaskiem w skali 1:1. Po 2-3 tygodniach sadzonki będą gotowe.

Odmiany pelargonii:

  • Pelargonie rabatowe – znane jako pelargonie pasiaste. Osiągają wysokość do 40 cm, kwiaty różnobarwne. Najczęściej kupowane odmiany to Samba i Diabolo.
  • Pelargonie bluszczolistne – najczęściej wybierane na balkony i tarasy ze względu na ich zwisające pędy obsypane kwiatami.
  • Pelargonie królewskie – nazywane wielokwiatowymi. Mało popularne bo są wymagające i trudne w uprawie.
  • Pelargonie pachnące – to m. in. roślina znana jako Anginka, która po roztarciu liści wydziela przyjemny zapach. Liście tej rośliny używane są czasem do leczenia bólu ucha.

Komentowanie jest wyłączone.