Jak sadzić iglaki? Kiedy sadzić tuje, świerki, cisy?Drzewka iglaste bardzo często stanowią dekorację naszych działek i ogrodów ze względu na swój urok, małe wymagania i wielość gatunków z których każdy znajdzie coś dla siebie.  Najczęściej wybierane wśród iglaków są  tuje, świerki, cisy i jodły. Aby pięknie wyglądały należy odpowiednio o nie dbać już od momentu ich zakupu. Obok pielęgnacji i przycinania istotne jest także miejsce i sposób sadzenia. Jak i kiedy sadzić drzewka iglaste? Przeczytaj poniżej.

Jakie drzewko kupić? Wśród iglaków mamy bardzo duży wybór co do wielkości (można wybrać odmiany karłowe), kolorów (różne odcienie zieleni, niebieskiego, żółtego) i form. Większość z nich jest zimozielona. Wymagania glebowe iglaków nie są duże. Tuje i świerki rosną zarówno na ziemi piaszczystej, jak i na ziemi ciężkiej, gliniastej. Cisy lubią żyzne, wapienne gleby. Kupując drzewko wybieramy tylko te zdrowe, odpowiednio wybarwione. Wysokość drzewka nie ma większego znaczenia ale jego szerokość już tak. Gdy kupimy wysoką i wąską tuję nie miejmy nadziei, że kiedyś będzie ona szeroka na dole.


Miejsce sadzenia – wybór stanowiska ma istotne znaczenie dla rośliny. Większość gatunków jest światłolubna, niektóre np. świerk kłujący nie znoszą zacienienia, inne np. cisy lepiej rosną w miejscach cienistych, osłoniętych. Tuje mają małe wymagania co do nasłonecznienia – lubią przynajmniej kilkugodzinne nasłonecznienie ale dobrze też rosną w miejscach półcienistych.

Kiedy sadzić iglaki – drzewka iglaste sadzimy jesienią w miesiącach wrzesień – październik lub wiosną w miesiącach marzec – kwiecień. Wiosenny termin sadzenia ze względu na ograniczone ryzyko uszkodzeń przez mróz, jest szczególnie polecany dla gatunków ciepłolubnych. Wiosną jednak panują gorsze warunki wilgotnościowe, więc sadząc drzewko należy pamiętać o systematycznym podlewaniu przynajmniej do czasu „przyjęcia się” drzewka. Po posadzeniu drzewek jesienią należy pamiętać o zabezpieczeniu ich przed mrozem gdyż młode rośliny są bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak sadzić iglaki – zakupione drzewka należy jak najszybciej posadzić, najlepiej w dzień pochmurny. Wkładamy korzenie drzewka do pojemnika z wodą, by je nawodnić. W tym czasie wykopujemy dołek wielkości większej od bryły korzeniowej. Na dnie dołka usypujemy kopczyk z ziemi wierzchniej lub innej żyznej ziemi, korzenie układamy wokół kopczyka, lekko przysypujemy ziemią, udeptujemy, mocno podlewamy. Gdy woda wsiąknie, uzupełniamy ziemię  w dołku formując misę ułatwiającą podlewanie. Jak głęboko wsadzać drzewko? Drzewka sadzimy na takiej głębokości, na jakiej rosły w szkółce.

Komentowanie jest wyłączone.