Piwonie – uprawa, pielęgnacja, sadzenie.Piwonie pochodzą z Dalekiego Wschodu, mają piękne kwiaty w kolorach czerwonym, różowym, białym a także żółtym. Krzewy dorastają nawet do 2 m wysokości. Piwonie odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą się pięknymi, pachnącymi kwiatami. Wśród odmian wyróżnić można:

  • Piwonie chińskie – kwiaty pojedyncze pełne lub półpełne, kolory: różowe, czerwone i białe
  • Piwonie ogrodowe (mieszańce) – mają bardzo duże kwiaty i różnorodną kolorystykę
  • Piwonie lekarskie – często spotykane w wiejskich ogródkach, należy sadzić je na glebach zasobnych w wapń.
Najcenniejsze gatunki to: piwonia krzewiasta (kwiaty duże, białe i różowe, wysokość do 2 m), piwonia żółta (kwiaty żółte, wysokość do 1,5 m), piwonia Potanina (kwiaty kasztanowobrązowe).

 

Piwonie – sadzenie (kiedy sadzić)? Najlepszym terminem sadzenia jest druga połowa sierpnia i wrzesień, kiedy rośliny zakończyły wzrost i przygotowują się do zimowania.

Jak sadzić piwonie i gdzie? Wybieramy miejsce słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, próchnicza z domieszką gliny, pH 6,5-7. Piwonie nie tolerują gleb podmokłych i ciężkich. Wykopujemy dołek o wielkości odpowiadającej bulwiastym korzeniom sadzonki. Sadzonki umieszczamy w dołku na takiej głębokości, by  3-4 oczka znalazły się pod powierzchnią ziemi. Przysypujemy ziemią. Sadzonka zakopana zbyt głęboko będzie miała trudniejszy wzrost. Mocno podlewamy.


Piwonia – rozmnażanie (jak rozmnażać). Jesienią (wrzesień, październik) korzenie piwoni można porozdzielać ostrym nożem. Każda część powinna mieć przynajmniej 3 oczka. Przy podziale korzenia należy bardzo uważać bo korzenie są bardzo kruche i łatwo je uszkodzić. Piwonie można także rozmnażać poprzez odkłady. Pędy przyginamy i zagiętym drutem mocujemy do ziemi. Przysypujemy ziemią. Po 3 latach odcinamy ukorzenione pędy.

Piwonie – przesadzanie (jak przesadzać). W ciągu pierwszych 3 lat od posadzenia, nie powinno się roślin przesadzać na inne miejsce gdyż źle to wpływa na jej rozwój. Przesadzać najlepiej w miesiącach sierpień/wrzesień.

Piwonia – choroby. W czasie wilgotnego lata może pojawić się szara pleśń. Objawia się ona żółknięciem i zasychaniem pędów. Chore pędy wycinamy u nasady.

Piwonie – wymagania:

  • stanowisko słoneczne
  • podłoże zasobne, przepuszczalne, lekkie bez skłonności do podmakania
  • nawożenie kompostem, mączką kostną lub nawozem mineralnym o małej zawartości azotu
  • podlewanie w okresie suszy
  • młode rośliny zimą należy okrywać przed mrozem

Zabiegi pielęgnacyjne to głównie ochrona roślin przed przemarznięciem, obfite podlewanie, szczególnie w okresie kwitnienia oraz nawożenie.

Komentowanie jest wyłączone.