Gnojówka, wyciąg, wywar z pokrzyw – jak zrobić?



Pokrzywa zwyczajna posiada cenne związki, takie jak flawonoidy, kwas mrówkowy, kwas octowy, witaminy (A, B2, C, K), sole mineralne (żelazo, wapń, potas, fosfor). Z uwagi na te cenne składniki, pokrzywę wykorzystuje się jako oprysk lub nawóz w postaci gnojówki, wyciągu lub wywaru. Preparaty z pokrzywy odżywiają, chronią przed szkodnikami i chorobami nasze plony. Gnojówkę z pokrzyw, ze względu na brzydki zapach powinno robić się na otwartej przestrzeni (na działce lub w ogrodzie) a nie w zamkniętych pomieszczeniach. Jak zrobić oprysk lub nawóz z pokrzyw? Poniżej podaję przepis na gnojówkę, wyciąg i wywar z pokrzyw.

Gnojówka z pokrzyw – przepis

Zbieramy pokrzywę jeszcze przed kwitnieniem czyli nie później niż do połowy maja. Pokrzywa po przekwitnięciu traci część ze swych cennych właściwości. Przygotowujemy duży, plastikowy, drewniany lub kamionkowy pojemnik. Nie można używać pojemników metalowych, gdyż gnojówka może wejść z metalem w niekorzystną reakcję. Wkładamy do pojemnika 1 kg ziela lub 200 g suszu i zalewamy 10 litrami zimnej wody. W miarę możliwości codziennie mieszamy gnojówkę, by ją natlenić. Gnojówkę pokrzywową stosuje się po zakończonej fermentacji. Fermentacja trwa ok. 2 do 5 tygodni (im wyższa temperatura, tym szybciej). Skąd wiadomo, kiedy gnojówka jest gotowa do użytku? Po tym iż jest klarowna,  „nie burzy się” i nie ma na wierzchu piany.


Gnojówkę stosuje się w rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10 lub 1:20 (dla roślin o mniejszych wymaganiach nawozowych) jako nawóz wzmacniający warzywa. Gnojówka z pokrzyw zawiera dużo azotu i potasu. Nie podlewa się nią cebuli, czosnku i fasoli gdyż te warzywa łatwo przenawozić. Gnojówkę można stosować także jako środek w walce ze szkodnikami lub chorobami grzybowymi. Gnojówkę można przechowywać do pół roku pod przykryciem (ze względu na duże straty azotu).

  • Gnojówkę stosuje się jako oprysk na drzewa i krzewy owocowe przed kwitnieniem (rozcieńczenie 1:20) w zwalczaniu mszyc i przędziorków
  • W rozcieńczeniu 1:10 jesienią opryskuje się brzoskwinie przeciw kędzierzawości liści brzoskwini
  • W rozcieńczeniu 1:10 robimy opryski na warzywa i rośliny ozdobne przeciw chorobom (mączniak, rdza, szara pleśń)

 

Wyciąg z pokrzyw – przepis

Świeżo zerwane pokrzywy (1 kg) zalewamy 10 litrami zimnej wody. Pozostawiamy na 12-24 godzin. Wyciąg należy zużyć, zanim rozpocznie się fermentacja. Wyciągiem (bez rozcieńczania) opryskuje się liście roślin (drzewa i krzewy, warzywa, rośliny ozdobne) na mszyce i przędziorki.

Wywar z pokrzyw – przepis

1 kg świeżych pokrzyw lub 200 g suszu zalewamy 10 litrami wody. Gotujemy 30 minut. Po ostygnięciu przecedzamy. Stosujemy jako oprysk w rozcieńczeniu, w stosunku 1:4 w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.

Preparaty z pokrzywy nie zanieczyszczają środowiska, nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Niestety substancje aktywne szybko się ulatniają i opryski dość często trzeba powtarzać (w przeciwieństwie do oprysków chemicznych).

Wywarem z pokrzyw w rozcieńczeniu 1:5 opryskujemy i podlewamy pomidory przeciw zarazie ziemniaka  i rośliny kapustne przeciw szkodnikom  (chowacze łodygowe).

 

Preparaty z innych roślin w walce ze szkodnikami i chorobami:

tymianek (wyciąg) – mrówki, rolnice

nagietek (gnojówka) – nawóz wzmacniający

majeranek (wyciąg) – mrówki

lebiodka pospolita (wyciąg) – tarczniki, miseczniki

Komentowanie jest wyłączone.