Jakie podłoże najlepsze – jaką ziemie do sadzenia wybrać.Widząc w sklepach szeroki wybór podłoży uprawowych zaczynamy się zastanawiać które podłoże jest najlepsze i jakie zastosować do naszych roślin. Najbardziej polecane są mieszanki przeznaczone do konkretnego gatunku rośliny np. ziemia do iglaków, ziemia do storczyków itp. W zależności od wymagań rośliny możemy dodać do ziemi pewne komponenty wspomagające utrzymać odpowiednią wilgotność, napowietrzenie i pH ziemi.

Podłoża mineralne: piasek, żwir, perlit, pumeks, wełna mineralna, wełna szklana, lawa wulkaniczna

Podłoża organiczne: torf, włókno kokosowe, słoma, trociny, kompost, kora, węgiel brunatny

Podłoża syntetyczne: pianka poliuretanowa, pianka aminowa, pianka polifenolowa

 

Charakterystyka niektórych rodzajów podłoża:

Torf – podłoże organiczne mające szerokie zastosowanie w ogrodnictwie (w warzywniku, na rabatach i w sadach). Występują trzy typy torfu: wysoki, niski i przejściowy. Torf wysoki jest bardzo kwaśny (pH 2,8-4,5) i ubogi w składniki pokarmowe. Ma rozbudowany system sorbcyjny i jest wolny od czynników chorobotwórczych. Torf niski (pH 4,5-7,2) jest bardziej zasobny w składniki pokarmowe ale zawiera mniej substancji organicznej. Torf przejściowy zasobny jest w składniki organiczne i ma odczyn zasadowy (pH 4-5).

Perlit (agroperlit) – podłoże uprawowe produkowane z glinokrzemianów wulkanicznych. Stosowany najczęściej do ukorzeniania roślin po wymieszaniu z torfem. Perlit doskonale spulchnia ziemię i podtrzymuje wilgotność stwarzając dogodne warunki do rozwoju systemu korzeniowego


Pumeks – to wulkaniczna, porowata skała pozbawiona organicznych zanieczyszczeń. Dzięki porowatości doskonale wchłania wodę oraz natlenia ziemię. Idealny jako dodatek do podłoża kaktusów i storczyków.

Lawa wulkaniczna – chłonie mniej wody od pumeksu, stosowana jako dodatek do podłoża dla roślin lubiących podłoże szybko przesychające.

Włókno kokosowe – podłoże organiczne powstałe z rozdrobnionego miąższu kokosowego. Utrzymuje doskonałe warunki powietrzno-wodne. Podłoże te może charakteryzować się dużą zawartością potasu lub sodu i wysokim zasoleniem (przed użyciem na opakowaniu należy przeczytać skład). Sadzenie młodych roślin w silnie zasolonym podłożu może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Piasek – drenuje glebę zapewniając jej przepuszczalność. Stosowany przy glebach ciężkich, gliniastych. W ogrodnictwie nie zaleca się używania piasku budowlanego ani piasku plażowego ze względu na zawartość w nim soli.

Węgiel brunatny – dobry jako dodatek do uprawy warzyw i roślin ozdobnych. Ma dużą pojemność wodną i powietrzną oraz dobrą własność sorbcyjną. Węgiel brunatny jest bogaty w magnez i mikroelementy oraz wolny od patogenów i nasion chwastów.

Wełna mineralna – podłoże do upraw jako dodatek do gleby. Spulchnia glebę i utrzymuje wilgotność.

Podłoża syntetyczne – podłoża bierne, stosowane w produkcji wielkotowarowej. Wymagają umiejętnego nawożenia.

Komentowanie jest wyłączone.