Kalafior, kalarepa – uprawa, sadzenie.W artykule: Uprawa kalafiora i kalarepy. Kiedy siać? Jak siać? Kiedy sadzić? Jak sadzić? Pielęgnacja.

Sianie kalafiora i kalarepy – Jak siać, kiedy siać?

Kalafior i kalarepę siejemy do skrzynek lub doniczek w marcu na zbiór letni lub w czerwcu na zbiór jesienny. Nasiona wysiewamy do ziemi inspektowej w odległości ok. 3 cm od siebie, przykrywamy niewielką ilością ziemi (trzykrotność wielkości nasionka) i zraszamy wodą starając się nie wypłukać nasion. Skrzynki stawiamy na ciepłym i słonecznym parapecie. Sadzonki są wrażliwe na brak światła ale jako dorosłe rośliny mogą rosnąć nawet w półcieniu.

Kalafior, kalarepa – sadzenie do gruntu. Jak sadzić, kiedy sadzić?

Przed sadzeniem rozsady przeprowadzamy jej selekcję. Sadzonki nie mogą być zbyt wyrośnięte. Lepiej sadzić rośliny mniejsze niż zbyt duże. Najlepiej przyjmują się sadzonki z doniczek, takie sadzonki łatwiej się także sadzi. Jeśli sadzonki są wyrywane z ziemi, należy zwrócić uwagę na jakość korzeni – korzenie mają mieć jasną barwę i nie mogą być połamane. Pod osłonami (folie, szklarnie) kalafior i kalarepę sadzimy w kwietniu. Do gruntu bez osłon wysadzamy rośliny w drugiej połowie maja (na zbiór letni) lub w sierpniu (na zbiór jesienny). Kalafior to roślina „dnia krótkiego” więc lepsze plony osiągniemy jesienią niż latem. Odpowiedni rozstaw sadzonek to ok. 25×25 cm (kalarepa) i 60×60 cm (kalafior). Kalafior i kalarepę wysadza się po pierwsze liście czyli nieco głębiej niż rosły poprzednio. Należy zwrócić uwagę także na sąsiedztwo roślin:


  • Dobre sąsiedztwo dla kalarepy: seler, sałata, szpinak, por, groch
  • Dobre sąsiedztwo dla kalafiora: sałata, seler, ogórek
  • Złe sąsiedztwo dla kalarepy: kapusta, cebula
  • Złe sąsiedztwo dla kalafiora: marchew, pietruszka, pomidor, truskawki, cebula

Rozsadę sadzimy do wilgotnej ziemi, w dzień pochmurny, w godzinach popołudniowych. Po posadzeniu obficie podlać. Po zawiązaniu główek kalafiora (tzw. róże) łamiemy jeden jego liść i przykrywamy nim róże. Zapobiegnie to żółknięciu róży. Podczas wzrostu kalafiory i kalarepę należy często podlewać, brak wody odbije się na jakości warzyw. Wymagania nawozowe są niewielkie, przy próchniczej glebie nawet niekonieczne.

Na zdj. powyżej bielinek kapustnik – szkodnik warzyw kapustnych. Szczególnie niebezpieczny dla roślin młodych. Żywi się liśćmi roślin i zanieczyszcza je odchodami. Rośliny należy chronić gęstymi siatkami lub opryskami chemicznymi.

 

Komentowanie jest wyłączone.