Sposób na mszyce – zwalczanie, środki, preparaty.Sposoby na pozbycie się mszyc, środki i preparaty na mszyce – o tym w poniższym artykule.

Najprostszym i skutecznym sposobem zwalczania mszyc jest zastosowanie chemicznych oprysków. W sklepach ogrodniczych jest duży wybór środków zwalczających mszyce i przy okazji wiele innych szkodników (niestety trujemy także owady pożyteczne). Środki chemiczne powinno stosować się w ostateczności, gdy inne, naturalne sposoby walki z mszycami nie pomagają.

Jednym ze sposobów ochrony roślin przed mszycami to sadzenie, między naszymi  warzywami czy owocami  roślin odstraszających mszyce. Do takich roślin należą czosnek, cebula, mięta i lawenda. Inny sposób na mszyce to przyciąganie owadów pożytecznych, naturalnych wrogów mszyc. Naturalni wrogowie mszyc to skorki i biedronki. Może warto pokusić się o zbudowanie domku dla skorków?

W walce z mszycami można także wykorzystać naturalne preparaty, którymi opryskujemy rośliny zaatakowane przez te szkodniki. Naturalne preparaty i domowe sposoby na mszyce:


  • roztwór wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń (wystarczy kilka kropel płynu)
  • woda z mlekiem w proporcji 1:1
  • wyciąg z czosnku – 200g główek czosnku rozcieramy i mieszamy z 10 litrami wody
  • wywar z cebuli – 70g posiekanej cebuli zalewamy 10l wody i gotujemy ok 30 minut
  • wyciąg z mniszka lekarskiego (znanego jako mlecz) – 500g mniszka zalewamy 10l wody i zostawiamy na kilka godzin
  • szare mydło – 20 dkg szarego mydła rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej wody

Preparaty (przede wszystkim wyciągi) należy zużyć w dniu ich przygotowania. Stosujemy je bez rozcieńczania i rozpylamy od dołu rośliny, by preparat pokrył dokładnie dolną stronę liści (to tam najczęściej żeruje mszyca). Na roślinach delikatnych należy wypróbować preparat na jednym liściu by zaobserwować czy nie szkodzi on roślinie. Domowe sposoby na mszyce są tym bardziej skuteczne im wcześniej zaczniemy je stosować a więc już przy pierwszych zauważonych efektach żerowania mszyc. Preparaty domowe stosujemy co 2-3 dni aż do wytępienia szkodników.

 

Komentowanie jest wyłączone.