Jak zrobić sadzonki kwiatów balkonowych – rozmnażanie pelargonii, lantany, fuksji.Jak zrobić sadzonki roślin balkonowych? Jak rozmnożyć pelargonie, lantane, fuksję, bakopę, sundavillię, plektrantusa? Przeczytaj poniżej.

Wybieramy zdrowe okazy roślin i odcinamy górne części pędów z przynajmniej trzema parami liści. Pędy powinny mieć długość ok 8-10 cm. Usuwamy kwiatostany i dwa dolne listki (w tym miejscu wyrosną korzenie). Sadzonki wkładamy do wody na głębokość ok 4 cm. Po ok. 3 tygodniach na roślinkach pojawią się białe korzonki. Sadzonki sadzimy do doniczek w mieszankę odkwaszonego torfu i piasku (w proporcji 1:1). Po posadzeniu uszczykujemy wierzchołek pędu bu zmusić roślinę do wytworzenia silnych korzeni i do rozkrzewiania się.


Innym, równie skutecznym sposobem rozmnożenia kwiatów balkonowych jest zastosowanie ukorzeniacza. Wówczas odcięte od rośliny macierzystej pędy maczamy w ukorzeniaczu przeznaczonym do sadzonek zielnych i pikujemy do doniczek. Podłoże powinno być stale wilgotne. Doniczki stawiamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu ale nie na bezpośrednim słońcu. Po 3  tygodniach powinniśmy uzyskać ukorzenione sadzonki.

Komentowanie jest wyłączone.