Suszenie kwiatów. Jak suszyć kwiaty?Suszenie kwiatów to sposób na utrwalenie ich piękna. Poniżej znajdziesz informacje na temat: jakie kwiaty zbierać do suszenia, kiedy zrywać, jak i gdzie suszyć.

 

Jakie kwiaty na suche bukiety? Najlepsze kwiaty do suszenia:

  • kocanki, suchlin, suchokwiat, lonas, gomfrena, złociszek oskrzydlony, ostróżka, krwawnik, lawenda, mikołajek, róże.

Najlepsze kwiaty do suszenia to te, które zawierają w sobie mało wody. Jednak suszyć można prawie wszystkie kwiaty, inny jest tylko sposób ich suszenia.

Kiedy i jak zrywać kwiaty do suszenia?

Kwiaty zrywamy  w godzinach popołudniowych. Nie robimy tego rano, gdyż niektóre kwiaty w godzinach rannych mają zamknięte kwiatostany. Dzień musi być słoneczny, bez opadów, na kwiatach nie może być rosy. Mokre kwiaty prędzej nam zgniją niż wyschną. Kwiatostany nie mogą być w pełni kwitnienia gdyż w czasie suszenia jeszcze bardziej się otwierają i rozpadają.


Jak suszyć kwiaty na suche bukiety? Gdzie suszyć?

Najczęściej stosowaną metodą suszenia kwiatów jest metoda zielarska. Ścięte łodygi czyścimy z dolnych liści i wiążemy w nieduże pęczki.Pęczki z kwiatami skierowanymi do dołu wieszamy na poziomo rozpiętych sznurkach lub gwoździach. Rośliny z dużymi kwiatami wieszamy pojedynczo. Istotne jest miejsce suszenia. Kwiaty suszymy w ciepłym, ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu. Suszenie na świetle czy na słońcu powoduje blednięcie koloru kwiatów natomiast gdy w pomieszczeniu nie ma przewiewu wówczas kwiaty wolniej schną a łodygi gniją. Suszenie w odpowiednim pomieszczeniu trwa kilkanaście dni.

Takie rośliny jak krwawnik, ostróżka czy hortensje można suszyć w wazonie z 3 cm warstwą wody. Rośliny początkowo będą pobierały wodę ale po pewnym czasie zaczną zasychać.

Inną metodą suszenia kwiatów jest suszenie w piasku. Rośliny kładziemy do pudełka i delikatnie przysypujemy drobnym piaskiem (np. znad morza) lub żelem krzemionkowym. Kwiaty muszą być całe pokryte piaskiem. Pudełko stawiamy w ciepłym miejscu np. na grzejniku, na słonecznym parapecie. Suszenie trwa około miesiąca, w zależności od gatunku suszonych roślin.

Do dekoracji płaskich można suszyć kwiaty między kartkami w książkach. Do tego rodzaju suszenia nadają się jednak tylko małe kwiaty, trawy lub same płatki kwiatów czy liście. Rośliny rozkładamy między kartki w książce po czym obciążamy książkę czymś ciężkim.

Komentowanie jest wyłączone.