Zaprawianie cebul roślin ozdobnych. Jak i czym zaprawiać cebule kwiatów?Zaprawianie cebul i bulw roślin ozdobnych przed sadzeniem ogranicza ryzyko pojawienia się chorób grzybowych i bakteryjnych. Jak i kiedy zaprawiać cebule kwiatowe? Jakie środki zastosować? O tym poniżej.

Grzyby objawiają się na cebulach jako żółtobrązowe plamy lub czarne grudkowate twory (formy przetrwalnikowe grzyba). Do infekcji cebul dochodzić może z podłoża lub od innych zarażonych cebul w czasie ich przechowywania lub sortowania.

Infekcji z gleby uniknąć można stosując corocznie zmianę miejsca sadzenia cebul ale pozbycie się patogenów znajdujących się na cebulach wymaga zaprawienia.


Kiedy zaprawiać cebule kwiatów?

Cebule zaprawiamy bezpośrednio przed ich sadzeniem. Cebule i bulwy moczymy w zawiesinie środka do zaprawiania, suszymy i dopiero sadzimy do gruntu.

Czym zaprawiać? Środki do zaprawiania.

  • środki chemiczne: Bravo 500 SC (stężenie 0,3% tzn. 3 ml/litr wody, moczymy 15 minut), Kaptan zawiesinowy 50 WP (1% roztwór, moczenie 30 minut), Topsin M 500 SC (0,5% roztwór, moczenie 15 minut)
  • środki biologiczne: Pokon Biochitan 020 PC, Biochikol 020 PC, Biochikol K AL. Środki te stymulują odporność roślin na patogeny. Zalecane stężenie środka to 1-2% (10-20 ml środka na 1 l wody), cebule należy moczyć przez 30 minut.

Komentowanie jest wyłączone.