Przechowywanie nasion – jak i gdzie przechowywać nasiona?Jak przechowywać nasiona by w przyszłym roku uzyskać jak najwyższy procent nasion wykiełkowanych? Poniżej przedstawione zostały zasady prawidłowego przechowywania nasion.


Nasiona przechowujemy w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w szczelnych pojemnikach. Szczelne pojemniki zabezpieczą nasiona przed insektami i gryzoniami. Każdy pojemnik powinien być opisany – jakie nasiona zawiera i rok ich zbioru (lub rok zakupu).

Temperatura przechowywania nasion – najbardziej odpowiednia temperatura przechowywania nasion to 3-10 st.C. Najbardziej niekorzystne dla nasion są duże wahania temperatur więc najlepszym miejscem przechowywania nasion jest lodówka. Nasiona można także przechowywać w zamrażarce ale muszą być one odpowiednio wysuszone – nadmiar wilgoci w nasionku zamarznie i uszkodzi nasionko.

Wilgotność przechowywania nasion – nasiona muszą być przechowywane w suchym pomieszczeniu lub w szczelnym (szklanym lub plastikowym) pojemniku. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 30%. Zbyt duża wilgotność powietrza powoduje szybkie spalanie środków odżywczych znajdujących się w nasionach, co po pewnym czasie może skutkować obniżoną zdolnością do kiełkowania.

Dostęp do światła – światło stymuluje proces kiełkowania, co nie jest wskazane podczas przechowywania nasion. Nasiona przechowujemy w ciemnym miejscu lub pojemnikach nie przepuszczających promieni słonecznych.

 

Komentowanie jest wyłączone.