Narcyzy – sadzenie, uprawa, wymagania.Narcyzy to piękne kwiaty wiosenne, kojarzone głównie z Wielkanocą. Narcyzy uprawiane są zarówno na rabatach kwiatowych, na trawnikach jak i w donicach. Ich kolor to głównie żółty lub biały ale są także odmiany żółto czerwone. Narcyzy występują w 30 gatunkach i ponad 10 000 odmianach. Wszystkie gatunki i odmiany narcyzów mają kwiaty zbudowane z 6 listków okwiatu i dodatkowej rurki zwanej przykoronkiem.

 

Narcyzy – kiedy sadzić?

Cebule narcyzów sadzimy w sierpniu lub we wrześniu do ziemi zasilonej mączką kostną. Cebule umieszczamy w ziemi na głębokości 10-20 cm, w rozstawie ok. 15 cm. Przysypujemy i uklepujemy podłoże. Obficie podlewamy. Wykopywanie cebul wykonuje się co 3-4 lata na początku lipca, gdy liście zaczynają już zasychać. Cebule przechowujemy w miejscu przewiewnym, w temperaturze ok. 18 st. C do czasu ponownego sadzenia. Na zimę miejsce sadzenia cebul ściółkujemy liśćmi lub słomą. Ściółka ochroni cebule przed mrozem.

Narcyzy – wymagania, nawożenie.

Narcyzy są łatwe w pielęgnacji i mało wymagające. Lubią ziemię zasobną i lekką. W glebie podmokłej cebule mogą gnić. Preferowane stanowisko to słońce i półcień. Przekwitłe pędy ścinamy przy samej ziemi, liście pozostawiamy do zaschnięcia. Kwiaty nawozimy dwukrotnie – pierwszy raz po rozpoczęciu wegetacji nawozem azotowym, drugi raz po miesiącu nawozem wieloskładnikowym.


Narcyzy – szkodniki.

Głównymi szkodnikami narcyzów są wciornastki – skrzydlate owady uszkadzające kwiaty i liście. Zaatakowane pędy zamierają. Należy je ściąć i spalić.

Narcyzy – rozmnażanie.

Narcyzy rozmnażamy przez cebulki potomne. Na początku lipca, po uschnięciu liści cebule wykopujemy i dzielimy. Sadzimy je ponownie jesienią.

 Narcyzy – idealne sąsiedztwo.

Narcyzy tworzą piękne kompozycje wraz z tulipanami, krokusami i hiacyntami. Mogą być sadzone na rabatach, w ogrodach skalnych, w sadach. Można ukwiecić nimi trawnik. Kwiaty do wazonu należy ścinać rano, dłużej zachowają świeżość. Śluz wydzielany po ścięciu niekorzystnie wpływa na trwałość innych kwiatów. Kwiaty narcyzów powinny stać w osobnym wazonie przynajmniej jeden dzień by można je było połączyć z innymi kwiatami.

 

Komentowanie jest wyłączone.